SM 2022

SM-grupper - Sverigemästarklassen

Namn Klubb Rating SP + = - Poäng Kv
1 GM Jonny Hector Limhamns SK 2463 9 5 3 1 6,5 24,50
2 GM Jonathan Westerberg Stockholms SS 2488 9 3 6 0 6,0 25,25
3 GM Tiger Hillarp Växjö SK 2514 9 4 4 1 6,0 23,00
4 IM Jung Min Seo SK Rockaden, Sthlm 2514 9 3 6 0 6,0 23,00
5 GM Erik Blomqvist SK Rockaden, Sthlm 2522 9 4 3 2 5,5 23,25
6 IM Linus Johansson Limhamns SK 2461 9 1 6 2 4,0 16,00
7 GM Pia Cramling Wasa SK 2454 9 2 4 3 4,0 13,75
8 IM Ludvig Carlsson Västerås SK 2387 9 1 3 5 2,5 9,25
9 GM Axel Smith Lunds ASK 2402 9 1 3 5 2,5 10,50
10 FM Martin Jogstad Eslövs SK 2354 9 0 4 5 2,0 7,50

Ronder | Partier | Medlemssystemet

SM-grupper - Junior-SM

Namn Klubb Rating SP + = - Poäng Kv
1 FM William Olsson Örgryte SK 2311 9 5 3 1 6,5 27,00
2 FM Axel Falkevall Trojanska Hästen 2256 9 3 6 0 6,0 24,00
3 CM Joar Östlund Wasa SK 2257 9 3 5 1 5,5 22,75
4 FM Hugo Wernberg Wasa SK 2257 9 2 6 1 5,0 20,00
5 CM Alexander Nord Lunds ASK 2227 9 3 4 2 5,0 18,75
6 FM Gustav Törngren Örgryte SK 2247 9 2 4 3 4,0 14,75
7 CM Adrian Söderström Trojanska Hästen 2242 9 0 8 1 4,0 17,25
8 Arvin Rasti Team Pelaro Alingsås SS 2156 9 2 4 3 4,0 16,75
9 Jung Hyun Seo Trojanska Hästen 2069 9 1 5 3 3,5 17,25
10 Vidar Grahn Trojanska Hästen 1985 9 1 1 7 1,5 5,50

Ronder | Partier | Medlemssystemet

SM-grupper - Kadett-SM

Namn Klubb Rating SP + = - Poäng Kv
1 Sebastian Persson Varbergs SK 1631 9 6 1 2 6,5 44,00
2 Alvin Lind Bertéusen Wasa SK 1824 9 6 1 2 6,5 41,00
3 Anton Frank Uppsala SSS 1760 9 6 0 3 6,0 42,00
4 Marius Schriever-Abeln Harplinge SS-Halmstad 1775 9 5 1 3 5,5 44,50
5 Lukas Willstedt SK Rockaden, Sthlm 1725 9 4 3 2 5,5 39,50
6 Daniils Platkovs Trojanska Hästen 1567 9 5 1 3 5,5 39,00
7 Ludvig Morell Lunds ASK 1825 9 4 2 3 5,0 44,50
8 Jacob Harlin SS Luleå 1635 9 4 2 3 5,0 41,50
9 Wilmer Eriksson Ronneby SK 1752 9 5 0 4 5,0 37,50
10 Felix Muntean SSK Hammarö 1597 9 5 0 4 5,0 37,00
11 Sebastian Gerdes Trojanska Hästen 1746 9 4 1 4 4,5 44,50
12 Simon Persson Holm Wasa SK 1346 9 3 3 3 4,5 37,00
13 Alice Xiong Västerås SK 1425 9 3 3 3 4,5 36,00
14 Elsa Andersson Eslövs SK 1229 9 4 1 4 4,5 31,00
15 Lucas Ehnström Trojanska Hästen 1533 9 4 0 5 4,0 39,00
16 Edward Qvarfort Upsala ASS 1422 9 3 2 4 4,0 36,50
17 Gustav Dingertz Kristallens SK 1375 9 3 2 4 4,0 35,50
18 Saleef Bin Islam Örebro SS 1176 9 2 2 5 3,0 32,00
19 Lew Gabrielsson Sandvikens SK 1215 9 1 0 8 1,0 34,00
20 Tor Järborg Visby SK 1527 4 0 1 3 0,5 16,50

Ronder | Medlemssystemet

SM-grupper - Knatte-SM

Namn Klubb SP + = - Poäng Kv
1 Leo Andreasson Uddevalla SS 9 7 2 0 25,0 425,00
2 Lucas Torres Kålltorps SS 9 8 0 1 25,0 415,00
3 Leonard Hammar Trojanska Hästen 9 6 1 2 22,0 357,00
4 Paulina Efimova Örgryte SK 9 6 0 3 21,0 343,00
5 Julius Brogie SK Rockaden, Sthlm 9 4 1 4 18,0 293,00
6 Sara Ostafiev Trojanska Hästen 9 4 0 5 17,0 277,00
7 Wilhelm Löfgreen Järfälla SS 9 3 1 5 16,0 264,00
8 Saga Andersson Örgryte SK 9 3 0 6 15,0 239,00
9 Ebbe Staver Kristallens SK 9 1 1 7 12,0 202,00
10 Clara Muntean SSK Hammarö 9 0 0 9 9,0 171,00

Ronder | Medlemssystemet

SM-grupper - Minior-SM

Namn Klubb Rating SP + = - Poäng Kv
1 Oscar Morell Lunds ASK 1905 9 9 0 0 9,0 40,00
2 Matija Sakic SK Rockaden, Sthlm 1797 9 7 1 1 7,5 42,50
3 Lavinia Valcu Solna SS 1637 9 6 1 2 6,5 42,50
4 Theodor Stedman Lunds ASK 1474 9 5 1 3 5,5 42,50
5 Mate Nagy Linköpings ASS 1651 9 4 2 3 5,0 44,50
6 Lo Ljungros Kristallens SK 1410 9 4 1 4 4,5 43,00
7 Sol Andersson Örgryte SK 1386 9 3 2 4 4,0 45,00
8 Filip Dingertz Kristallens SK 1357 9 3 2 4 4,0 37,50
9 Edwin Chen Trojanska Hästen 1265 9 3 2 4 4,0 34,50
10 Axel Grettve Odenfors Kristallens SK 1236 9 3 1 5 3,5 31,00
11 Luke Lyngsjö En Passant, Svedala 1245 9 2 2 5 3,0 37,50
12 Jung Hoon Seo Trojanska Hästen 1291 9 2 2 5 3,0 33,00
13 Cristina Ostafiev Trojanska Hästen 1145 9 1 3 5 2,5 34,00
14 Hugo Andersson Eslövs SK 1010 9 1 0 8 1,0 36,50

Ronder | Medlemssystemet

SM-grupper - Veteran-SM 50+

Namn Klubb Rating SP + = - Poäng Kv
1 Håkan Svensson Kungsörs SK 2067 9 6 3 0 7,5 31,00
2 Jukka Hautajärvi SA Mark 2044 9 5 2 2 6,0 24,50
3 Kristian Eriksson Varbergs SK 2079 9 4 4 1 6,0 23,25
4 Ola Westerlund SK Kamraterna 1907 9 4 4 1 6,0 22,00
5 Håkan Winfridsson SK Laxen 1960 9 4 2 3 5,0 18,25
6 Jan Peter Palmblad Kungstornet 1980 9 4 1 4 4,5 13,00
7 Björn Andersson Stockholms SS 1822 9 3 2 4 4,0 11,25
8 Anders Moborn SS Allians, Skänninge 1960 9 2 2 5 3,0 8,50
9 CM Mikael Helin Stockholms SS 1726 9 1 2 6 2,0 7,75
10 Håkan Warston SS Manhem 1551 9 1 0 8 1,0 6,00

Ronder | Partier | Medlemssystemet

SM-grupper - Veteran-SM 65+

Namn Klubb Rating SP + = - Poäng Kv
1 Björn Gillefalk Västerås SK 2079 9 6 1 2 6,5 42,50
2 GM Juan Bellon Lopez Wasa SK 2318 9 6 1 2 6,5 42,00
3 CM Per Söderberg SödraSASS 2138 9 5 2 2 6,0 46,00
4 Krister Lagerborg Farsta SK 2145 9 5 2 2 6,0 43,00
5 Thomas Marttala Upsala ASS 2163 9 3 6 0 6,0 42,50
6 FM Nils-Åke Malmdin Gnarps SK 2128 9 5 2 2 6,0 40,00
7 Gunnar Hedin Farsta SK 2062 9 3 6 0 6,0 39,00
8 Erik Alquist SödraSASS 2008 9 5 1 3 5,5 44,00
9 FM Börje Jansson Upsala ASS 2212 9 5 1 3 5,5 37,00
10 Henryk Dolata Upsala ASS 2070 9 4 2 3 5,0 46,00
11 FM Rolf Bergström Stockholms SS 2168 9 3 4 2 5,0 38,50
12 Lars Blomström Örebro SS 2113 9 4 2 3 5,0 38,00
13 Olle Ålgars Täby SK 1885 9 4 2 3 5,0 34,00
14 Kurt Ekelund Upsala ASS 1952 9 3 3 3 4,5 40,00
15 Ingvar Carlsson Linköpings ASS 2027 9 3 3 3 4,5 38,50
16 Peter Bytar Schack 78, Uppsala 1896 9 2 5 2 4,5 38,50
17 Per-Olov Larsson Östersunds SS 1945 9 3 3 3 4,5 37,00
18 Claes-Göran Westerberg Kristallens SK 1893 9 1 7 1 4,5 37,00
19 Åke Westin Helsingborgs SS 1993 9 2 4 3 4,0 44,50
20 Thomas Franzén Högberg Arboga SK 1996 9 3 2 4 4,0 40,50
21 Sören Svensson SS Manhem 1895 9 3 2 4 4,0 35,50
22 Jockum Wahlberg Farsta SK 1634 9 3 2 4 4,0 30,00
23 Jörgen Alfvén Vaggeryds SK 1764 9 4 0 5 4,0 29,00
24 Seved Nylund Upsala ASS 1880 9 3 1 5 3,5 38,00
25 Lennart Gunnarsson SS Gambit, Norrtälje 1733 9 2 3 4 3,5 33,50
26 Ove Hartzell Farsta SK 1884 9 2 3 4 3,5 33,50
27 Lars-Åke Pettersson Täby SK 1678 9 2 3 4 3,5 29,00
28 Sture Lindberg Kristallens SK 1701 9 1 4 4 3,0 36,50
29 Josip Vrabec Oskarshamns SS 1860 9 2 2 5 3,0 35,00
30 Mats Jonsson Kungstornet 1611 9 2 0 7 2,0 30,50
31 Arnold Söderlind Kristallens SK 1737 6 1 1 4 1,5 28,00
32 FM Bengt Hammar Stockholms SS 2081 3 1 0 2 1,0 12,50

Ronder | Partier | Medlemssystemet

SM-grupper - Blixt-SM

Namn Klubb Rating
1 FM Joar Ölund Stockholms SS 2297B
2 Tobias Pettersson SS Luleå 2105B
3 Gustav Halvarsson SK Rockaden, Sthlm 1926B
4 Tony Sörensen de Rosche Malmö AS 1913B
5 Per Berggren Gävle SA 1886B
6 Vidar Grahn Trojanska Hästen 1838B
7 Erik Sjödin Upsala ASS 1834B
8 Kristian Karlsen Uddevalla SS 1786B
9 Bo Cegrell Rånäs SK 1692B
10 Pär Ellmin Upsala ASS 1676B
11 Maria Berg Schack 78, Uppsala 1659B
12 Kämpe Sand SA Mark 1636B
13 Jonas Granath Västerås SK 1589B
14 Sebastian Allard Kristallens SK 1565E
15 Johan Granholm Kålltorps SS 1525B
16 Jonatan Åkeborg Sundsvalls SS 1499E
17 William Jansson Stockholms SS 1483B
18 Daniils Platkovs Trojanska Hästen 1408B
19 Filip Dingertz Kristallens SK 1335B
20 Gustav Dingertz Kristallens SK 1300B
21 Theodor Stedman Lunds ASK 1189B

Ronder | Medlemssystemet