SM 2022

SM-grupper - Sverigemästarklassen

Namn Klubb Rating SP + = - Poäng Kv
1 GM Jonathan Westerberg Stockholms SS 2476 0 0 0 0 0,0 0,00
2 GM Tiger Hillarp Växjö SK 2516 0 0 0 0 0,0 0,00
3 GM Erik Blomqvist SK Rockaden, Sthlm 2521 0 0 0 0 0,0 0,00
4 FM Martin Jogstad Eslövs SK 2384 0 0 0 0 0,0 0,00
5 GM Axel Smith Lunds ASK 2417 0 0 0 0 0,0 0,00
6 IM Linus Johansson Limhamns SK 2468 0 0 0 0 0,0 0,00
7 IM Ludvig Carlsson Västerås SK 2399 0 0 0 0 0,0 0,00
8 IM Jung Min Seo SK Rockaden, Sthlm 2492 0 0 0 0 0,0 0,00
9 GM Jonny Hector Limhamns SK 2441 0 0 0 0 0,0 0,00
10 GM Pia Cramling Wasa SK 2459 0 0 0 0 0,0 0,00

Ronder | Medlemssystemet

SM-grupper - Junior-SM

Namn Klubb Rating SP + = - Poäng Kv
1 CM Adrian Söderström Fagerviks SK 2292 0 0 0 0 0,0 0,00
2 Vidar Grahn Trojanska Hästen 2003 0 0 0 0 0,0 0,00
3 FM Gustav Törngren Örgryte SK 2273 0 0 0 0 0,0 0,00
4 FM Hugo Wernberg Wasa SK 2316 0 0 0 0 0,0 0,00
5 CM Alexander Nord Lunds ASK 2200 0 0 0 0 0,0 0,00
6 Jung Hyun Seo Trojanska Hästen 2102 0 0 0 0 0,0 0,00
7 Arvin Rasti Team Pelaro Alingsås SS 2136 0 0 0 0 0,0 0,00
8 CM Joar Östlund Wasa SK 2222 0 0 0 0 0,0 0,00
9 FM William Olsson Örgryte SK 2284 0 0 0 0 0,0 0,00
10 FM Axel Falkevall Trojanska Hästen 2275 0 0 0 0 0,0 0,00

Ronder | Medlemssystemet

SM-grupper - Kadett-SM

Namn Klubb Rating
1 Ludvig Morell Lunds ASK 1867
2 Marius Schriever-Abeln Harplinge SS-Halmstad 1817
3 Alvin Lind Bertéusen Wasa SK 1813
4 Wilmer Eriksson Ronneby SK 1809
5 Sebastian Gerdes Trojanska Hästen 1800
6 Lukas Willstedt SK Rockaden, Sthlm 1773
7 Anton Frank Uppsala SSS 1734
8 Tor Järborg Visby SK 1609
9 Jacob Harlin SS Luleå 1606
10 Felix Muntean SSK Hammarö 1579
11 Lucas Ehnström Trojanska Hästen 1571
12 Daniils Platkovs Trojanska Hästen 1551
13 Sebastian Persson Varbergs SK 1432
14 Alice Xiong Västerås SK 1396
15 Gustav Dingertz Kristallens SK 1350
16 Lew Gabrielsson Sandvikens SK 1281
17 Elsa Andersson Eslövs SK 1165
18 Saleef Bin Islam Örebro SS
19 Wilhelm Löfgreen Järfälla SS
20 Edward Qvarfort Upsala ASS

Deltagare är placerade i slumpvis ordning. Inlottningsnummer och spelprogram publiceras senare.

Ronder | Medlemssystemet

SM-grupper - Knatte-SM

Namn Klubb
1 Lucas Torres Kålltorps SS
2 Leo Andreasson Uddevalla SS
3 Saga Andersson Örgryte SK
4 Paulina Efimova Örgryte SK
5 Sara Ostafiev Trojanska Hästen
6 Ebbe Staver Kristallens SK
7 Clara Muntean SSK Hammarö
8 Leonard Hammar Trojanska Hästen
9 Julius Brogie SK Rockaden, Sthlm

Deltagare är placerade i slumpvis ordning. Inlottningsnummer och spelprogram publiceras senare.

Ronder | Medlemssystemet

SM-grupper - Minior-SM

Namn Klubb Rating
1 Matija Sakic SK Rockaden, Sthlm 1793
2 Oscar Morell Lunds ASK 1788
3 Mate Nagy Linköpings ASS 1728
4 Victor Lilliehöök Wasa SK 1647
5 Lavinia Valcu Solna SS 1613
6 Jung Hoon Seo Trojanska Hästen 1397
7 Lo Ljungros Kristallens SK 1383
8 Sol Andersson Örgryte SK 1349
9 Filip Dingertz Kristallens SK 1324
10 Luke Lyngsjö En Passant, Svedala 1276
11 Edwin Chen Trojanska Hästen 1259
12 Axel Grettve Odenfors Kristallens SK 1192
13 Cristina Ostafiev Trojanska Hästen 1173
14 Hugo Andersson Eslövs SK
15 Adrian Wallberg Essingeskolan Rosa

Deltagare är placerade i slumpvis ordning. Inlottningsnummer och spelprogram publiceras senare.

Ronder | Medlemssystemet

SM-grupper - Veteran-SM 50+

Namn Klubb Rating
1 Kristian Eriksson Varbergs SK 2089
2 Jukka Hautajärvi SA Mark 2044
3 Håkan Svensson Kungsörs SK 2035
4 Anders Moborn SS Allians, Skänninge 2013
5 Jan Peter Palmblad Kungstornet 1982
6 Håkan Winfridsson SK Laxen 1960
7 Ola Westerlund SK Kamraterna 1880
8 Björn Andersson Stockholms SS 1803
9 CM Mikael Helin Stockholms SS 1732
10 Håkan Warston SS Manhem 1634

Deltagare är placerade i slumpvis ordning. Inlottningsnummer och spelprogram publiceras senare.

Ronder | Medlemssystemet

SM-grupper - Veteran-SM 65+

Namn Klubb Rating
1 GM Juan Bellon Lopez Wasa SK 2330
2 FM Börje Jansson Upsala ASS 2230
3 FM Rolf Bergström Stockholms SS 2202
4 Thomas Marttala Upsala ASS 2164
5 Krister Lagerborg Farsta SK 2138
6 Lars Blomström Örebro SS 2136
7 FM Nils-Åke Malmdin Gnarps SK 2124
8 CM Per Söderberg SödraSASS 2111
9 FM Bengt Hammar Stockholms SS 2092
10 Henryk Dolata Upsala ASS 2055
11 Gunnar Hedin Farsta SK 2051
12 Björn Gillefalk Västerås SK 2047
13 Ingvar Carlsson Linköpings ASS 2030
14 Thomas Franzén Högberg Arboga SK 1997
15 Åke Westin Helsingborgs SS 1994
16 Erik Alquist SödraSASS 1968
17 Per-Olov Larsson Östersunds SS 1955
18 Kurt Ekelund Upsala ASS 1939
19 Seved Nylund Upsala ASS 1909
20 Ove Hartzell Farsta SK 1903
21 Josip Vrabec Oskarshamns SS 1897
22 Sören Svensson SS Manhem 1890
23 Claes-Göran Westerberg Kristallens SK 1879
24 Olle Ålgars Täby SK 1870
25 Peter Bytar Schack 78, Uppsala 1856
26 Jörgen Alfvén Vaggeryds SK 1763
27 Arnold Söderlind Kristallens SK 1754
28 Lennart Gunnarsson SS Gambit, Norrtälje 1731
29 Sture Lindberg Kristallens SK 1687
30 Lars-Åke Pettersson Täby SK 1682
31 Mats Jonsson Kungstornet 1629
32 Jockum Wahlberg Farsta SK 1582

Deltagare är placerade i slumpvis ordning. Inlottningsnummer och spelprogram publiceras senare.

Ronder | Medlemssystemet

SM-grupper - Blixt-SM

Namn Klubb Rating
1 FM Edvin Trost SK Rockaden, Sthlm 2345
2 FM Anton Frisk Kockum Örgryte SK 2328
3 FM Johan Norberg Västerås SK 2275
4 Roger Sjöberg Gävle SA 2244
5 Stephan Wagner Upsala ASS 2243
6 FM Erik Malmstig SK Rockaden Umeå 2204
7 Mohammed Haj-Bakkor Upsala ASS 2201
8 Daniel Johnson SSK Hammarö 2191
9 Peter Olsson SK Örnen 2149
10 Joakim Brandberg Upsala ASS 2111
11 Michael Mattsson SS 4 Springare 2063
12 Henryk Dolata Upsala ASS 2055
13 Victor Muntean SSK Hammarö 2046
14 Håkan Svensson Kungsörs SK 2035
15 Sverrir Thór SK Mumien 2016
16 Jonathan Bernhard Upsala ASS 2015
17 Gustav Carlsson Uppsala SSS 1990
18 Fredrik Attefall Upsala ASS 1989
19 WFM Emilia Horn Trojanska Hästen 1946
20 Jonas Arvidsson Uppsala SSS 1935
21 Rune Evertsson Stockholms SS 1923
22 Johan Wiklund Schack 08, Norrköping 1920
23 Christoffer Stenman Schack 08, Norrköping 1901
24 Josip Vrabec Oskarshamns SS 1897
25 Jonas Granath Västerås SK 1893
26 Per Berggren Gävle SA 1883
27 Erik Sjödin Upsala ASS 1870
28 Frans Dahlstedt Schack 08, Norrköping 1863
29 Oliver Nilsson Trojanska Hästen 1857
30 Tomas Bragesjö Eskilstuna SK 1857
31 Peter Bytar Schack 78, Uppsala 1856
32 Simon Malm Linköpings ASS 1822
33 Julia Östensson Uppsala SSS 1819
34 Viktor Brolin Stockholms SS 1804
35 Tomas Silfver SK Pjäsen 1802
36 Sebastian Gerdes Trojanska Hästen 1800
37 David Boersma Upsala ASS 1793
38 Anders Dahlstedt Schack 08, Norrköping 1791
39 Karam Masoudi Södertälje SS 1775
40 Johan Augustsson Visby SK 1763
41 Love Dahlblom Sundin Gävle SA 1751
42 Stefan Ullberg Eskilstuna SK 1748
43 Oleg Chaiderson Järfälla SS 1725
44 Maria Berg Schack 78, Uppsala 1719
45 Mattias Stridh Västerås SK 1701
46 Bo Eriksson SS Delectus 1700
47 Sture Westerlind Vänersborgs SS 1699
48 Ashoke Mitra Upsala ASS 1695
49 Sture Lindberg Kristallens SK 1687
50 Jari Tuomainen Seniorschack Stockholm 1684
51 Max Henricson Örebro SS 1681
52 Göran Lindé Ervalla SS 1678
53 Mattias Sjögren Linköpings ASS 1675
54 Pär Ellmin Upsala ASS 1650
55 Christer Andersson Harplinge SS-Halmstad 1645
56 Jacob Harlin SS Luleå 1606
57 Kämpe Sand SA Mark 1594
58 Patrick Harlin SS Luleå 1592
59 Pontus Ivebrink Västerås SK 1583
60 Felix Muntean SSK Hammarö 1579
61 Sebastian Allard Kristallens SK 1578
62 Erik Niklasson Notting Hill SS 1577
63 Anto Banusic Kålltorps SS 1566
64 Zacharias Moerk-Jensen Kålltorps SS 1552
65 Bo Cegrell Rånäs SK 1536
66 Johan Granholm Kålltorps SS 1534
67 Alex Hedlund Kristallens SK 1516
68 Måns Andersson Eslövs SK 1509
69 Marcus Makrai Andersson Västerås SK 1487
70 Erkki Pitkänen Faringe SK 1465
71 Stefan Carls Västerås SK 1452
72 Simon Ingelman-Sundberg Gävle SA 1449
73 Jonatan Åkeborg Sundsvalls SS 1439
74 Sebastian Persson Varbergs SK 1432
75 Theodor Stedman Lunds ASK 1431
76 Ludwig Rosenius Uddevalla SS 1428
77 Lo Ljungros Kristallens SK 1383
78 Tore Fernow Uppsala SSS 1353
79 Gustav Dingertz Kristallens SK 1350
80 Kenneth Gabrielsson Sandvikens SK 1345
81 Patrik Möller Malmö AS 1335
82 Filip Dingertz Kristallens SK 1324
83 Lew Gabrielsson Sandvikens SK 1281
84 Edwin Chen Trojanska Hästen 1259
85 Jón Úlfur Hafthórsson Uppsala SSS 1221
86 Michael Persson Varbergs SK 1215
87 Lukas Örnmark Gävle SA 1185
88 Cristina Ostafiev Trojanska Hästen 1173
89 Elsa Andersson Eslövs SK 1165
90 Jacob Hejdenberg SS Luleå
91 Harald Hammarstrom Upsala ASS 0
92 Sara Ostafiev Trojanska Hästen
93 Rasmus Keskitalo Bodens SK 0
94 Torbjörn Nyholm Horndals SK
95 Billy Nordström Västerås SK 0
96 Jakob Johansson Eskilstuna SK 0
97 Rebecca Larsson Örebro SS
98 Joel Westerlund Västerås SK 0
99 Camilo Gomez Rånäs SK
100 Henning Nord Trojanska Hästen 0
101 Marcus Näslund Upsala ASS 0
102 Helena Nede Linköpings ASS
103 Sebastian Ingemarsson Örebro SS
104 Walter Wingh Uppsala SSS 0

Deltagare är placerade i slumpvis ordning. Inlottningsnummer och spelprogram publiceras senare.

Ronder | Medlemssystemet

Klicka i navigationen ovan för att se övriga grupper