World Cup (U12)

Svensk deltagare:Oscar Morell, Lunds ASK

Tjeckien: Summer Prague Open

RESULTAT: Svensk deltagare (A-gruppen):Per Green, Örgryte SK(B-gruppen):Henrik Karlsson, SS Allians SkänningePeter Karlsson, do

Copenhagen chess challenge

GM-gruppen: IM-gruppen: Svenska deltagareGM-guppen:GM Erik Blomqvist, Rockaden StockholmGM Stellan Brynell, Limhamns SKGM Jonny Hector, doIM-gruppen:FM Hampus Sörensen, Team Pelaro AlingsåsIM Bengt Lindberg, Växjö SKIM Christian Jepson, Limhamns SK

Lettland: Riga technical university open (rapid)

Betänketid: 15 min + 5 sek Svensk deltagare:Krister Lagerborg, Farsta SK Spelschema 11.00: Rond 111.45: Rond 212.30: Rond 313.15: Rond 415.00: Rond 515.45: Rond 616.30: Rond 717.15: Rond 818.00: Rond […]

Italien: Spilimbergo Open

Svenska deltagare ELO över 2000:Max Wahlund, Linköpings ASSMikael Arovén, KungstornetELO 1400–1600:Gusztáv Láng, Solna SS

Lettland: Riga technical university open (Open)

Resultat: Svensk deltagare:GM Ralf Åkesson, Västerås SK – Tournament AErik Alquist, Södra SASS – Tournament AWIM Viktoria Johansson, Kristallens SK – Tournament BKrister Lagerborg, Farsta SK – Tournament B Spelschema […]

Uppsala: Schackfestivalen

Program: 9–15 augusti: GM-turnering 9–15 augusti: IM-turnering 1 9–15 augusti: IM-turnering 2 9–15 augusti: Open12 augusti (OBS Nya dagen!): Blixtturnering (kl 18.00–21.00)13–15 augusti: WeekendturneringarGrupp 1: Grupp 2: Grupp 3: Grupp […]

Dam-EM

Svensk deltagare:WIM Inna Agrest, Team Pelaro Alingsås Spelas i Rumänien. Åtminstone de tio bästa i dam-EM får en plats i damernas FIDE World Cup 2022 eller 2023.

EU-mästerskapet, ungdom

Svenska deltagare:U12: Gregory Lazovskiy, SS 4 SpringareU10: Jakub Religa, SS 4 SpringareU10: Erik Popovics, SS 4 SpringareU10: Lily Popovics, SS 4 Springare

Göteborg: Schackläger

För sjätte året i rad ordnar Örgryte SK ett sommarläger för barn och ungdomar i klubbens spellokal på Kärralundsskolan, Birkagatan 61 i Göteborg. Schackträning genomförs i grupper och varvas med […]

World Cup (flickor 10)

Kl 17.00 & 18.30: Svenska deltagare:Sol Andersson, Örgryte SKCristina Ostafiev, Trojanska Hästen