Laddar Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Schack-OS Online, div 2 (Sverige spelar)

september 2 september 4

[Kl 14.00: LIVE-TV med Deniz Arman] [Resultat]

Slutställning i grupp 2C

Lag12345678910Po
1) Israel * 3655517
2) Belarus * 6616
3) Sverige * 35513
4) Sri Lanka33 * 44212
5) Montenegro02 * 2458
6) Albanien014 * 37
7) Portugal11223 * 4265
8) Norge42 * 4
9) Skottland104 * 4
10) Zimbabwe1½½10 * 4

Sveriges trupp

  • Öppen klass:
  • GM Nils Grandelius, Premium chess club.
    GM Ferdinand Hellers, Wasa SK.
    GM Evgenij Agrest, Team Pelaro Alingsås.
    GM Erik Blomqvist, Rockaden Stockholm.
  • Damer:
    GM Pia Cramling, Wasa SK.
    WIM Inna Agrest, Team Pelaro Alingsås.
    WIM Ellinor Frisk, Lunds ASK
    WFM Jelena Andric, Wasa SK
  • Herrjuniorer:
    IM Jung Min Seo, Stockholms schacksällskap.
    IM Milton Pantzar, Västerås SK
  • Damjuniorer:
    Margo Zaritovskaya, Västerås SK
    WFM Anna Cramling, Wasa SK
  • Notera att alla i svenska truppen inte kommer att spela i alla matcher. Nils Grandelius är till exempel upptagen av EM-spel i Reykjavik. Varje match består av sex partier och sammansättningen är:
  • Bord 1: Öppen klass.
  • Bord 2: Öppen klass.
  • Bord 3: Damklass
  • Bord 4: Damklass.
  • Bord 5: Herrjunior.
  • Bord 6: Damjunior.

Sveriges matcher

  • 2 september
    14.00:
    Israel–Sverige: 4,5–1,5
    15.00: Belarus–Sverige: 4,5–1,5
    16.00: Sverige–Albanien: 5–1
  • 3 september:
    14.00:
    Montenegro–Sverige 1,5–4,5
    15.00: Sverige–Skottland 4,5–1,5
    16.00: Sri Lanka–Sverige 3–3
  • 4 september:
    14.00:
    Sverige–Norge 3,5–2,5
    15.00: Zimbabwe–Sverige 0,5–5,5
    16.00: Sverige–Portugal 5–1

Svenskarnas resultat

TitelSpelare123456789Poi %
GMHellers Ferdinand0½½1,033
GMCramling Pia½½111111½7,583
WIMAgrest Inna½011,550
IMSeo Jung Min0111½3,561
Zaritovskaja Margo00½1½00114,044
GMAgrest Evgenij0011114,067
GMBlomqvist Erik½1½1½½½116,572
WIMFrisk Ellinor½110½14,067
IMPantzar Milton1102,067