Hasselbacken Chess Open 2021

Hasselbacken Chess Open 2021

Namn Klubb Rating
1 GM Erik Blomqvist SK Rockaden, Sthlm 2518
2 GM Jonathan Westerberg Stockholms SS 2511
3 IM Jung Min Seo SK Rockaden, Sthlm 2456
4 IM Milton Pantzar Västerås SK 2413
5 IM Vignir Vatnar Stefansson Iceland 2399
6 GM Ralf Åkesson Västerås SK 2387
7 FM Hampus Sörensen Team Pelaro Alingsås SS 2379
8 IM Bengt Lindberg Växjö SK 2371
9 FM Kaan Küçüksarı Lunds ASK 2369
10 IM Philip Lindgren Limhamns SK 2353
11 FM Eric Thörn Stockholms SS 2334
12 GM Juan Bellon Lopez Wasa SK 2325
13 GM Thomas Ernst SS Luleå 2307
14 CM Edvin Trost SK Rockaden, Sthlm 2297
15 CM Axel Falkevall Trojanska Hästen 2276
16 CM Leo Crevatin SK Rockaden, Sthlm 2275
17 CM Hugo Wernberg Wasa SK 2268
18 FM Johan Henriksson Kungstornet 2250
19 FM Felix Tuomainen SK Rockaden, Sthlm 2224
20 FM Joachim Solberg Täby SK 2221
21 Anton Fritz Västerviks ASK 2220
22 CM Baldur Teodor Petersson Västerås SK 2207
23 FM Gustav Törngren Örgryte SK 2197
24 Jan-Olov Lind Ervalla SS 2196
25 Daniel Johnson SSK Hammarö 2175
26 FM Jan Lundin Örebro SS 2164
27 FM Josef Ask Västerviks ASK 2160
28 Håkan Östling Kristallens SK 2159
29 Arvin Rasti Team Pelaro Alingsås SS 2153
30 Jimmy Mårdell SK Rockaden Umeå 2144
31 Bo Adler SödraSASS 2137
32 Kaj Engström Kungstornet 2130
33 Mikael Svensson Landskrona SK 2128
34 Gabriel Svorono SK Rockaden, Sthlm 2123
35 CM Daniel Jogstad Eslövs SK 2117
36 Jonas Mårdell SK Rockaden Umeå 2107
37 Birkir Isak Johannsson Iceland 2098
38 Stephan Briem Iceland 2095
39 Kristian Eriksson Varbergs SK 2090
40 Joar Östlund Wasa SK 2087
41 CM Peter Collett Wasa SK 2083
42 CM Max Wahlund Linköpings ASS 2079
43 Dion Krivenko SK Rockaden, Sthlm 2045
44 Jörgen Karlsson Västerviks ASK 2042
45 Fredrik Palmqvist Stockholms SS 2036
46 WFM Anna Cramling Wasa SK 2035
47 Jan Peter Palmblad Kungstornet 2035
48 Benedikt Briem Iceland 2028
49 Love Troberg Eskola Örgryte SK 2026
50 Pavel Lacko SS Manhem 2022
51 CM Kjell Petersson Lunds ASK 2021
52 Eva Jiretorn Kungstornet 2014
53 FM Laith Al Waeli SK Kamraterna 2009
54 Lennarth Eriksson Wasa SK 2004
55 Sebastian Ivarsson Kristallens SK 2000
56 Anders Moborn SS Allians, Skänninge 1993
57 Alexander Ström-Engdahl SS Manhem 1989
58 Arnar Milutin Heidarsson Iceland 1987
59 Filip Björkman Västerås SK 1984
60 Erik Dingertz Kristallens SK 1980
61 Toni Soppela Gävle SA 1975
62 Oscar Jönsson SK Sandlöparen 1965
63 Jung Hyun Seo Trojanska Hästen 1961
64 Patrik Karlsson Gävle SA 1961
65 Jon Kåre Myrene Norway 1960
66 Carlos Törnberg Limhamns SK 1959
67 Tomas Olsson Lunds ASK 1956
68 Agnar Tomas Möller Iceland 1952
69 Sten Bernhardsson Rödeby SK 1951
70 Jan Engfeldt Täby SK 1947
71 WIM Cristine Rose Mariano-Wågman Akademiska Schacksällskapet Umeå 1940
72 Svante Wedin Tyresö SK 1939
73 Jonas Arvidsson Uppsala SSS 1935
74 Christoffer Stenman Schack 08, Norrköping 1926
75 Johan Wiklund Schack 08, Norrköping 1920
76 Erik Näckholm Schack 64, Haparanda 1904
77 WFM Susanna Berg Laachiri Kristallens SK 1889
78 Niclas Hedin Wasa SK 1878
79 Johan Nebrin Stockholms SS 1877
80 CM Mikael Helin Stockholms SS 1875
81 Stefan Lindh Stockholms SS 1872
82 Martin Skjöldebrand Tyresö SK 1864
83 Bachtiar Iminov SS 4 Springare 1848
84 Joakim Sparv Arboga SK 1846
85 Hans Rånby Wasa SK 1838
86 Björn Andersson Stockholms SS 1838
87 Martin Trost SS 4 Springare 1835
88 Thomas Lager Solna SS 1832
89 Augustinas Bazilius Lithuania 1830
90 Gunnar Erik Gudmundsson Iceland 1830
91 Ludvig Morell Lunds ASK 1827
92 Olov Hamilton Kristallens SK 1820
93 Jonas Granath Västerås SK 1816
94 Arvid Fridman Wasa SK 1813
95 Viktor Brolin Stockholms SS 1809
96 Jonatan Pettersson Stockholms SS 1802
97 Bo Nyberg Upsala ASS 1778
98 Peter Hägg Kristallens SK 1772
99 Kent Gustavsson SS Gambit, Norrtälje 1763
100 Kjell Jernselius Kungstornet 1759
101 Gert Lyngsjö Landskrona SK 1759
102 Vidar Grahn Trojanska Hästen 1756
103 Ingvar Gundersen Wasa SK 1753
104 Geir Brobakken Norway 1752
105 Sandro Lacko SS Manhem 1751
106 Christer Sjögren Västerås SK 1743
107 Daniel Lundberg Kungstornet 1741
108 Simon Malm Linköpings ASS 1740
109 Christian Hammerman Stockholms SS 1733
110 Tim Westlund Nolereds SK 1729
111 Carl-Johan Arbeus Wasa SK 1724
112 Sture Lindberg Kristallens SK 1721
113 Emanuel Rosenthal Wasa SK 1718
114 Anders Johansson Wasa SK 1715
115 Sten Larsson Västerviks ASK 1704
116 Max Myrin Nacka SIK 1703
117 Lars Pettersson Heby SS 1701
118 Jacob Hagström Mälaröarnas SS 1698
119 Christer Johansson Stockholms SS 1692
120 Julia Östensson Uppsala SSS 1687
121 Sebastian Gerdes Trojanska Hästen 1672
122 Matija Sakic SK Rockaden, Sthlm 1663
123 Fredrik Sandström Stockholms SS 1657
124 Claes Jönsson SK Sandlöparen 1646
125 Alexis Duenas SK Rockaden, Sthlm 1646
126 Albin Svanberg Täby SK 1645
127 Erik Anfält Kristallens SK 1645
128 Victor Lilliehöök Wasa SK 1639
129 David Petersson Lunds ASK 1638
130 Gusztáv Láng Solna SS 1629
131 Staffan Eriksson Nacka SIK 1601
132 Oscar Morell Lunds ASK 1541
133 Johan Mårlid Täby SK 1539
134 Mikael Bjarki Heidarsson Iceland 1532
135 Anton Frank Uppsala SSS 1525
136 Daniils Platkovs Trojanska Hästen 1524
137 Fredrik Andersson Linköpings ASS 1519
138 Sebastian Allard Kristallens SK 1514
139 Kim Ferngren Mälaröarnas SS 1514
140 Jan Eriksson Ervalla SS 1503
141 Vidar Stordahl Upsala ASS 1473
142 Simon Ingelman-Sundberg Gävle SA 1456
143 Lennart Wretljung Wasa SK 1451
144 Alvin Lind Bertéusen Wasa SK 1449
145 Matthias Bjorgvin Kjartansson Iceland 1411
146 Lars-Johan Andersson Kristallens SK 1400
147 Lukas Willstedt SK Rockaden, Sthlm 1368
148 Lavinia Valcu Solna SS 1342
149 Arnar Logi Kjartansson Iceland 1315
150 Tomas Moller Iceland 1287
151 Johann Helgi Hreinsson Iceland 1282
152 Thorsteinn Jakob F Thorsteinsson Iceland 1261
153 Örvar Holm Brynjarsson Iceland 1229
154 Sigurdur Pall Iceland 1212
155 Markus Orri Johannsson Iceland 1151
156 Gudmundur Orri Sveinbjornsson Iceland 1134
157 Birkir Hallmundarson Iceland 1132
158 Gudrun Fanney Briem Iceland 1120
159 Christos Zoupounidis Linköpings ASS
160 Stefan Soreby Täby SK
161 Engilbert Vidar Eydorsson Iceland 0
162 Asker Davidsson Linköpings ASS
163 Mattias Sjögren Linköpings ASS 0
164 Erik Taina Stockholms SS 0

Deltagare är placerade i slumpvis ordning. Inlottningsnummer och spelprogram publiceras senare.

Medlemssystemet