Hasselbacken Chess Open 2021

Hasselbacken Chess Open 2021 Hasselbacken Chess Open 2021 Lilla Hasselbacken Chess Open 2021
Se den officiella resultatsidan för fler detaljer

Lilla Hasselbacken Chess Open 2021

Namn Klubb Rating SP + = - Poäng Kv
1 Solomia Truskavetska SS 4 Springare 1440 8 6 1 1 6,5 36,50
2 Ludvig Skogh Wasa SK 1344 8 6 1 1 6,5 35,00
3 Assar Bergström Stockholms SS 1453 8 5 2 1 6,0 36,00
4 James Stasik Wasa SK 1328 8 5 2 1 6,0 32,50
5 Gudrun Fanney Briem Iceland 1312 8 5 1 2 5,5 35,50
6 Melvin Ral Lustig Kristallens SK 1428 8 4 3 1 5,5 29,50
7 Armin Siggesjö Solna SS 1337 8 5 0 3 5,0 37,50
8 Thorsteinn Jakob F Thorsteinsson Iceland 1363 8 4 2 2 5,0 33,50
9 Tobias Östlund Wasa SK 1313 8 4 2 2 5,0 33,50
10 Sigurdur Pall Iceland 1360 8 5 0 3 5,0 33,00
11 Ludwig Rosenius Uddevalla SS 1377 8 3 4 1 5,0 32,00
12 Adam Morell Lunds ASK 1461 8 4 2 2 5,0 30,50
13 Markus Orri Johannsson Iceland 1279 8 4 1 3 4,5 33,00
14 Gregory Lazovskiy SS 4 Springare 1077 8 4 1 3 4,5 28,50
15 Birkir Hallmundarson Iceland 1256 8 3 2 3 4,0 35,50
16 Cristina Ostafiev Trojanska Hästen 1195 8 4 0 4 4,0 33,00
17 Jung Hoon Seo Trojanska Hästen 1282 8 3 2 3 4,0 31,00
18 Engilbert Vidar Eydorsson Iceland 0 8 4 0 4 4,0 30,50
19 Edwin Chen Trojanska Hästen 1185 8 4 0 4 4,0 29,00
20 Alice Xiong Västerås SK 1411 8 3 2 3 4,0 26,50
21 Hans Wallin Eskilstuna SK 1252 8 3 2 3 4,0 26,50
22 Cristina Svensson Linköpings ASS 1201 8 4 0 4 4,0 26,00
23 Elis Adlerborn Karlstad AS 0 8 3 1 4 3,5 29,50
24 Hugo Hardwick Tyresö SK 0 8 2 3 3 3,5 28,00
25 Arnar Logi Kjartansson Iceland 1158 8 3 1 4 3,5 27,00
26 Julia Petersson Ronneby Schacksällskap 1089 8 3 1 4 3,5 20,00
27 Sunny Relom Stockholms SS 1421 7 2 2 3 3,0 31,00
28 Simon Sandberg SK Rockaden, Sthlm 1462 8 2 2 4 3,0 30,00
29 Emmanouil Liolis Stockholms SS 0 8 3 0 5 3,0 26,50
30 Kasper Andersson Wasa SK 1010 8 2 2 4 3,0 26,00
31 Einar Bonnevier SK Rockaden, Sthlm 0 7 3 0 4 3,0 25,50
32 Joel Glaveby Kristallens SK 1281 8 2 2 4 3,0 24,50
33 Edvard Andrén Lidköpings SS 0 8 2 2 4 3,0 20,00
34 Örvar Holm Brynjarsson Iceland 1171 8 2 1 5 2,5 29,50
35 Gudmundur Orri Sveinbjornsson Iceland 1145 8 2 1 5 2,5 26,50
36 Leo Andreasson Uddevalla SS 0 8 1 2 5 2,0 24,00
37 Kristina Flynner Linköpings ASS 0 8 1 0 7 1,0 24,50
38 Adrian Lacko SS Manhem 1243 1 0 0 1 0,0 4,50
1000 Ruben Liljeblad Trojanska Hästen 1053 0 0 0 0 0,0 0,00

Medlemssystemet

Round 1
1. Gudrun Fanney Briem G Briem 1312 - Simon Sandberg S Sandberg 1462 1 - 0
2. Adam Morell A Morell 1461 - Edwin Chen E Chen 1185 1 - 0
3. Cristina Svensson C Svensson 1201 - Sunny Relom S Relom 1421 0 - 1
4. Solomia Truskavetska S Truskavetska 1440 - Arnar Logi Kjartansson A Kjartansson 1158 1 - 0
5. Örvar Holm Brynjarsson Brynjarsson 1171 - Melvin Ral Lustig M Ral Lustig 1428 ½ - ½
6. Ludwig Rosenius L Rosenius 1377 - Gudmundur Orri Sveinbjornsson G Sveinbjornsson 1145 1 - 0
7. Julia Petersson J Petersson 1089 - Joel Glaveby J Glaveby 1281 0 - 1
8. Tobias Östlund T Östlund 1313 - Gregory Lazovskiy G Lazovskiy 1077 1 - 0
9. Kasper Andersson K Andersson 1010 - Assar Bergström A Bergström 1453 0 - 1
10. James Stasik J Stasik 1328 - Elis Adlerborn E Adlerborn 1 - 0
11. Leo Andreasson L Andreasson - Jung Hoon Seo J Seo 1282 0 - 1
12. Hans Wallin H Wallin 1252 - Edvard Andrén E Andrén ½ - ½
13. Einar Bonnevier E Bonnevier - Thorsteinn Jakob F Thorsteinsson T Thorsteinsson 1363 0 - 1
14. Alice Xiong A Xiong 1411 - Engilbert Vidar Eydorsson E Eydorsson 1 - 0
15. Kristina Flynner K Flynner - Ludvig Skogh L Skogh 1344 0 - 1
16. Sigurdur Pall S Pall 1360 - Hugo Hardwick H Hardwick 1 - 0
17. Emmanouil Liolis E Liolis - Birkir Hallmundarson B Hallmundarson 1256 0 - 1
18. Adrian Lacko A Lacko 1243 - Cristina Ostafiev C Ostafiev 1195 0 - 1
19. Armin Siggesjö A Siggesjö 1337 - Markus Orri Johannsson M Johannsson 1279 1 - 0
Round 2
1. Jung Hoon Seo J Seo 1282 - Adam Morell A Morell 1461 0 - 1
2. Sunny Relom S Relom 1421 - Alice Xiong A Xiong 1411 1 - 0
3. Thorsteinn Jakob F Thorsteinsson T Thorsteinsson 1363 - Solomia Truskavetska S Truskavetska 1440 1 - 0
4. Ludvig Skogh L Skogh 1344 - Ludwig Rosenius L Rosenius 1377 ½ - ½
5. Joel Glaveby J Glaveby 1281 - Sigurdur Pall S Pall 1360 0 - 1
6. Birkir Hallmundarson B Hallmundarson 1256 - Tobias Östlund T Östlund 1313 1 - 0
7. Assar Bergström A Bergström 1453 - Gudrun Fanney Briem G Briem 1312 1 - 0
8. Cristina Ostafiev C Ostafiev 1195 - James Stasik J Stasik 1328 1 - 0
9. Melvin Ral Lustig M Ral Lustig 1428 - Armin Siggesjö A Siggesjö 1337 0 - 1
10. Edvard Andrén E Andrén - Örvar Holm Brynjarsson Brynjarsson 1171 0 - 1
11. Simon Sandberg S Sandberg 1462 - Hans Wallin H Wallin 1252 ½ - ½
12. Markus Orri Johannsson M Johannsson 1279 - Kasper Andersson K Andersson 1010 1 - 0
13. Edwin Chen E Chen 1185 - Leo Andreasson L Andreasson 1 - 0
14. Elis Adlerborn E Adlerborn - Cristina Svensson C Svensson 1201 0 - 1
15. Arnar Logi Kjartansson A Kjartansson 1158 - Einar Bonnevier E Bonnevier 1 - 0
16. Gudmundur Orri Sveinbjornsson G Sveinbjornsson 1145 - Kristina Flynner K Flynner 1 - 0
17. Engilbert Vidar Eydorsson E Eydorsson - Julia Petersson J Petersson 1089 1 - 0
18. Gregory Lazovskiy G Lazovskiy 1077 - Emmanouil Liolis E Liolis 1 - 0
19. Hugo Hardwick H Hardwick - Frirond Frirond 1 - 0
Round 3
1. Adam Morell A Morell 1461 - Birkir Hallmundarson B Hallmundarson 1256 ½ - ½
2. Sigurdur Pall S Pall 1360 - Sunny Relom S Relom 1421 1 - 0
3. Assar Bergström A Bergström 1453 - Cristina Ostafiev C Ostafiev 1195 1 - 0
4. Armin Siggesjö A Siggesjö 1337 - Thorsteinn Jakob F Thorsteinsson T Thorsteinsson 1363 1 - 0
5. Örvar Holm Brynjarsson Brynjarsson 1171 - Ludvig Skogh L Skogh 1344 0 - 1
6. Ludwig Rosenius L Rosenius 1377 - Joel Glaveby J Glaveby 1281 1 - 0
7. Solomia Truskavetska S Truskavetska 1440 - Edwin Chen E Chen 1185 1 - 0
8. Tobias Östlund T Östlund 1313 - Arnar Logi Kjartansson A Kjartansson 1158 1 - 0
9. James Stasik J Stasik 1328 - Gudmundur Orri Sveinbjornsson G Sveinbjornsson 1145 1 - 0
10. Gudrun Fanney Briem G Briem 1312 - Jung Hoon Seo J Seo 1282 1 - 0
11. Hans Wallin H Wallin 1252 - Engilbert Vidar Eydorsson E Eydorsson 0 - 1
12. Alice Xiong A Xiong 1411 - Gregory Lazovskiy G Lazovskiy 1077 0 - 1
13. Hugo Hardwick H Hardwick - Markus Orri Johannsson M Johannsson 1279 0 - 1
14. Cristina Svensson C Svensson 1201 - Edvard Andrén E Andrén 1 - 0
15. Melvin Ral Lustig M Ral Lustig 1428 - Simon Sandberg S Sandberg 1462 1 - 0
16. Julia Petersson J Petersson 1089 - Leo Andreasson L Andreasson 0 - 1
17. Kasper Andersson K Andersson 1010 - Einar Bonnevier E Bonnevier 0 - 1
18. Kristina Flynner K Flynner - Elis Adlerborn E Adlerborn 0 - 1
19. Emmanouil Liolis E Liolis - Frirond Frirond 1 - 0
Round 4
1. Armin Siggesjö A Siggesjö 1337 - Assar Bergström A Bergström 1453 0 - 1
2. Ludvig Skogh L Skogh 1344 - Sigurdur Pall S Pall 1360 1 - 0
3. Birkir Hallmundarson B Hallmundarson 1256 - Ludwig Rosenius L Rosenius 1377 1 - 0
4. Sunny Relom S Relom 1421 - Adam Morell A Morell 1461 ½ - ½
5. Gregory Lazovskiy G Lazovskiy 1077 - Solomia Truskavetska S Truskavetska 1440 0 - 1
6. Cristina Ostafiev C Ostafiev 1195 - Tobias Östlund T Östlund 1313 0 - 1
7. Engilbert Vidar Eydorsson E Eydorsson - James Stasik J Stasik 1328 0 - 1
8. Thorsteinn Jakob F Thorsteinsson T Thorsteinsson 1363 - Gudrun Fanney Briem G Briem 1312 0 - 1
9. Markus Orri Johannsson M Johannsson 1279 - Cristina Svensson C Svensson 1201 1 - 0
10. Jung Hoon Seo J Seo 1282 - Melvin Ral Lustig M Ral Lustig 1428 ½ - ½
11. Edwin Chen E Chen 1185 - Örvar Holm Brynjarsson Brynjarsson 1171 1 - 0
12. Joel Glaveby J Glaveby 1281 - Elis Adlerborn E Adlerborn 0 - 1
13. Leo Andreasson L Andreasson - Hans Wallin H Wallin 1252 0 - 1
14. Einar Bonnevier E Bonnevier - Alice Xiong A Xiong 1411 1 - 0
15. Arnar Logi Kjartansson A Kjartansson 1158 - Hugo Hardwick H Hardwick 0 - 1
16. Gudmundur Orri Sveinbjornsson G Sveinbjornsson 1145 - Emmanouil Liolis E Liolis 0 - 1
17. Simon Sandberg S Sandberg 1462 - Edvard Andrén E Andrén 1 - 0
18. Kasper Andersson K Andersson 1010 - Julia Petersson J Petersson 1089 1 - 0
19. Kristina Flynner K Flynner - Frirond Frirond 1 - 0
Round 5
1. Assar Bergström A Bergström 1453 - Birkir Hallmundarson B Hallmundarson 1256 1 - 0
2. Adam Morell A Morell 1461 - Ludvig Skogh L Skogh 1344 0 - 1
3. Solomia Truskavetska S Truskavetska 1440 - Sigurdur Pall S Pall 1360 1 - 0
4. Tobias Östlund T Östlund 1313 - Markus Orri Johannsson M Johannsson 1279 1 - 0
5. James Stasik J Stasik 1328 - Armin Siggesjö A Siggesjö 1337 1 - 0
6. Gudrun Fanney Briem G Briem 1312 - Sunny Relom S Relom 1421 1 - 0
7. Ludwig Rosenius L Rosenius 1377 - Thorsteinn Jakob F Thorsteinsson T Thorsteinsson 1363 ½ - ½
8. Melvin Ral Lustig M Ral Lustig 1428 - Einar Bonnevier E Bonnevier 1 - 0
9. Hans Wallin H Wallin 1252 - Cristina Ostafiev C Ostafiev 1195 1 - 0
10. Emmanouil Liolis E Liolis - Edwin Chen E Chen 1185 0 - 1
11. Cristina Svensson C Svensson 1201 - Engilbert Vidar Eydorsson E Eydorsson 0 - 1
12. Elis Adlerborn E Adlerborn - Gregory Lazovskiy G Lazovskiy 1077 1 - 0
13. Hugo Hardwick H Hardwick - Simon Sandberg S Sandberg 1462 0 - 1
14. Örvar Holm Brynjarsson Brynjarsson 1171 - Jung Hoon Seo J Seo 1282 0 - 1
15. Gudmundur Orri Sveinbjornsson G Sveinbjornsson 1145 - Joel Glaveby J Glaveby 1281 ½ - ½
16. Alice Xiong A Xiong 1411 - Kasper Andersson K Andersson 1010 1 - 0
17. Arnar Logi Kjartansson A Kjartansson 1158 - Kristina Flynner K Flynner 1 - 0
18. Edvard Andrén E Andrén - Leo Andreasson L Andreasson ½ - ½
19. Julia Petersson J Petersson 1089 - Frirond Frirond 1 - 0
Round 6
1. Ludvig Skogh L Skogh 1344 - Assar Bergström A Bergström 1453 1 - 0
2. James Stasik J Stasik 1328 - Solomia Truskavetska S Truskavetska 1440 ½ - ½
3. Gudrun Fanney Briem G Briem 1312 - Tobias Östlund T Östlund 1313 ½ - ½
4. Birkir Hallmundarson B Hallmundarson 1256 - Melvin Ral Lustig M Ral Lustig 1428 0 - 1
5. Markus Orri Johannsson M Johannsson 1279 - Adam Morell A Morell 1461 1 - 0
6. Edwin Chen E Chen 1185 - Ludwig Rosenius L Rosenius 1377 0 - 1
7. Elis Adlerborn E Adlerborn - Hans Wallin H Wallin 1252 0 - 1
8. Sigurdur Pall S Pall 1360 - Armin Siggesjö A Siggesjö 1337 0 - 1
9. Engilbert Vidar Eydorsson E Eydorsson - Jung Hoon Seo J Seo 1282 0 - 1
10. Simon Sandberg S Sandberg 1462 - Sunny Relom S Relom 1421 ½ - ½
11. Thorsteinn Jakob F Thorsteinsson T Thorsteinsson 1363 - Alice Xiong A Xiong 1411 ½ - ½
12. Emmanouil Liolis E Liolis - Cristina Svensson C Svensson 1201 0 - 1
13. Cristina Ostafiev C Ostafiev 1195 - Arnar Logi Kjartansson A Kjartansson 1158 1 - 0
14. Gregory Lazovskiy G Lazovskiy 1077 - Hugo Hardwick H Hardwick ½ - ½
15. Joel Glaveby J Glaveby 1281 - Örvar Holm Brynjarsson Brynjarsson 1171 0 - 1
16. Leo Andreasson L Andreasson - Gudmundur Orri Sveinbjornsson G Sveinbjornsson 1145 0 - 1
17. Edvard Andrén E Andrén - Julia Petersson J Petersson 1089 0 - 1
18. Kristina Flynner K Flynner - Kasper Andersson K Andersson 1010 0 - 1
Round 7
1. Tobias Östlund T Östlund 1313 - Ludvig Skogh L Skogh 1344 0 - 1
2. Assar Bergström A Bergström 1453 - James Stasik J Stasik 1328 ½ - ½
3. Solomia Truskavetska S Truskavetska 1440 - Gudrun Fanney Briem G Briem 1312 1 - 0
4. Hans Wallin H Wallin 1252 - Melvin Ral Lustig M Ral Lustig 1428 0 - 1
5. Ludwig Rosenius L Rosenius 1377 - Markus Orri Johannsson M Johannsson 1279 ½ - ½
6. Armin Siggesjö A Siggesjö 1337 - Birkir Hallmundarson B Hallmundarson 1256 1 - 0
7. Jung Hoon Seo J Seo 1282 - Sigurdur Pall S Pall 1360 0 - 1
8. Edwin Chen E Chen 1185 - Simon Sandberg S Sandberg 1462 1 - 0
9. Adam Morell A Morell 1461 - Elis Adlerborn E Adlerborn 1 - 0
10. Sunny Relom S Relom 1421 - Engilbert Vidar Eydorsson E Eydorsson 0 - 1
11. Cristina Svensson C Svensson 1201 - Thorsteinn Jakob F Thorsteinsson T Thorsteinsson 1363 0 - 1
12. Örvar Holm Brynjarsson Brynjarsson 1171 - Cristina Ostafiev C Ostafiev 1195 0 - 1
13. Hugo Hardwick H Hardwick - Alice Xiong A Xiong 1411 ½ - ½
14. Gudmundur Orri Sveinbjornsson G Sveinbjornsson 1145 - Gregory Lazovskiy G Lazovskiy 1077 0 - 1
15. Julia Petersson J Petersson 1089 - Arnar Logi Kjartansson A Kjartansson 1158 ½ - ½
16. Einar Bonnevier E Bonnevier - Emmanouil Liolis E Liolis 0 - 1
17. Kasper Andersson K Andersson 1010 - Leo Andreasson L Andreasson ½ - ½
18. Joel Glaveby J Glaveby 1281 - Kristina Flynner K Flynner 1 - 0
19. Edvard Andrén E Andrén - Frirond Frirond 1 - 0
Round 8
1. Ludvig Skogh L Skogh 1344 - Solomia Truskavetska S Truskavetska 1440 0 - 1
2. Melvin Ral Lustig M Ral Lustig 1428 - Assar Bergström A Bergström 1453 ½ - ½
3. Markus Orri Johannsson M Johannsson 1279 - James Stasik J Stasik 1328 0 - 1
4. Gudrun Fanney Briem G Briem 1312 - Armin Siggesjö A Siggesjö 1337 1 - 0
5. Tobias Östlund T Östlund 1313 - Ludwig Rosenius L Rosenius 1377 ½ - ½
6. Cristina Ostafiev C Ostafiev 1195 - Adam Morell A Morell 1461 0 - 1
7. Sigurdur Pall S Pall 1360 - Hans Wallin H Wallin 1252 1 - 0
8. Thorsteinn Jakob F Thorsteinsson T Thorsteinsson 1363 - Engilbert Vidar Eydorsson E Eydorsson 1 - 0
9. Gregory Lazovskiy G Lazovskiy 1077 - Edwin Chen E Chen 1185 1 - 0
10. Birkir Hallmundarson B Hallmundarson 1256 - Jung Hoon Seo J Seo 1282 ½ - ½
11. Simon Sandberg S Sandberg 1462 - Cristina Svensson C Svensson 1201 0 - 1
12. Alice Xiong A Xiong 1411 - Emmanouil Liolis E Liolis 1 - 0
13. Elis Adlerborn E Adlerborn - Hugo Hardwick H Hardwick ½ - ½
14. Kasper Andersson K Andersson 1010 - Joel Glaveby J Glaveby 1281 ½ - ½
15. Arnar Logi Kjartansson A Kjartansson 1158 - Gudmundur Orri Sveinbjornsson G Sveinbjornsson 1145 1 - 0
16. Julia Petersson J Petersson 1089 - Örvar Holm Brynjarsson Brynjarsson 1171 1 - 0
17. Leo Andreasson L Andreasson - Einar Bonnevier E Bonnevier 0 - 1
18. Kristina Flynner K Flynner - Edvard Andrén E Andrén 0 - 1