Författarbesök Södertälje bibliotek

Stockholmsmästaren Michael Wiander besöker Södertälje bibliotek för träning, högläsning och spelande. Ett event för barn som Farsta SK är med och organiserar. Eventet börjar 13.00 och slutar 16.00.

Inbjudan

Wasa JGP

Klass A och B spelar snabbschack med 10 minuter på klockan, klass E och F spelar utan klocka med avdömning efter 15 minuter.

Inbjudan

Diabetesdraget

Två turneringar (lagblixt och individuellt snabbschack) i Nybro till förmån för Barndiabetesfonden.

Damträning medelnivå med Ofelia Thörnqvist

Medelnivån passar dig som kan grunderna i schack upp till ca 1700 i rating. Läs mer om damträningen och hur du anmäler dig på https://schack.se/tavlingar/damschack/damtraning-online/

Damträning nybörjarnivå med Petra Olsson

Nybörjarnivån vänder sig till dig som precis har börjat spela och vill få koll på det mest grundläggande. Läs mer om damträningen och hur du anmäler dig på https://schack.se/tavlingar/damschack/damtraning-online/