I Bilbao i den spanska provinsen Baskien inleddes på onsdagen 2016 års upplaga av Bilbao Chess Masters Final med en riktig praktskräll då amerikanen Nakamura slog världsmästaren Magnus Carlsen i den första ronden. Att världssexan slår världsettan i ett parti schack är i vanliga fall kanske ingen skräll men faktum är att Nakamura hade innan dagens parti aldrig lyckats slå Carlsen och världsmästarens facit i deras inbördes partier var +12. Dessutom har världsmästaren från Norge förefallit i det närmaste oslagbar den senaste tiden, i alla fall i långpartier.
I partiet mot Nakamura spelade han dock riktigt svagt och gjorde ett flertal tveksamma drag och ett antal direkt dåliga sådana. Amerikanen som kontrollerade de svarta pjäserna kunde därmed ganska komfortabelt ro hem sin första fullpoängare mot Carlsen.
I andra partier blev det remi. Sex spelare deltar i turneringen, som namnet till trots inte är någon final. Inte längre i alla fall, då man i Bilbao tills 2012 spelade finalen i den så kallade Grand Slam-serien. Grand Slam finns inte längre men i Bilbao spelar man alltjämt och har valt att hålla i namnet. Övriga deltagare är utmanaren Sergey Karjakin som möter Carlsen i tredje ronden på fredag, ett parti som ingen bör missa, kinesiska underbarnet Wei Yi, Anish Giri och Wesley So.