Idag spelas sista ronden i säsongens upplaga av Allsvenskan och i många grupper är det spännande. I div 1 norra står det mellan Stockholms SS och Kristallen som båda har 10 poäng inför sista ronden men i nedflyttningsstriden kan i princip alla andra lag än de två ledarlagen åka ner. I div 1 östra blir det ett direkt avgörande möte mellan Kungstornet och Horndal där Kungstornet får förlora med 4½-3½ och i bottenstriden blir det ingen spänning alls då både Passanten och Skärblacka är klara för nedflyttning.
I div 1 västra har Örebro redan tagit sig till kval för Superettan men där blir det en rafflande kamp i botten där Alingsås tar emot Kamraterna II och måste vinna för att ha chansen att rädda sig kvar. Östra Skaraborgsalliansen som tar emot Skara kan också åka ur men då krävs det att Alingsås vinner Kamraterna och får bättre partipoäng än Skaraborgarna.
I div 1 södra lär mötet mellan Helsingborg och Limhamn II kunna bli avgörande men där är det ändå Lunds ASK som har kvalspelet i sin hand då man möter redan nedflyttningsklara Oves SK.
Låt oss då vända blickarna mot division II där det i första gruppen står mellan Hässelby och Schack 64 Haparanda. Hässelby leder med en poäng men har eventuellt ett lite svårare möte, med Wasa II medan Haparanditerna möter Akademiska SS Umeå.
I grupp 2 blir det ett finalmöte mellan Stockholms SS II och Kristallen II som båda har 8 poäng och 28½ partipoäng. Även i botten blir det rafflande då fyra lag kan åka ner och Gotlandsderbyt mellan Burgsvik Alva II och Visby kan bli avgörande. I tredje gruppen har Upsala II för länge sedan avgjort men i bottenstriden möts Västerås SK III och redan nedflytningsklara Borlänge. Även Täby och SS Gambit kan åka ur där.
I div 2:4 möter ledarna Ervalla bottenlaget Katrineholm samtidigt som tvåan Schack 08 II tar sig an laget på tredje plats, Kungsör. I grupp fem kan Hisingsalliansen Göteverken-Lundby ställa till det för ledande Manhem III. Manhem möter tredjeplacerade Säffle medan Hisingsalliansen tar sig an nedflyttningsklara Kärra SS. Grupp sex har Manhem IV avgjort för länge sedan men i botten kämpar en kvartett lag för sin tillvaro i division 2.
Grupp sju är den mest spännande av grupperna i divion 2 då tre lag kan ta sig upp och samtliga övriga kan åka ur. Intressant nog möts inga av de ledande lagen inbördes i sista ronden så där kan det bli tal om en riktigt rafflande slutrond.
Malmö AS har avgjort div 2:8 och i botten blir det svårt för SS Springaren Kävlinge och Engelholm att undvika nedflyttning. Chansen finns men båda lagen har väldigt låga partipoäng och måste lita på att andra resultat blir gynnsamma.