Maxim Rodshtein. Så heter vinnaren av årets upplaga av Rilton Cup. Den israeliske stormästaren stod emot trycket från de två senaste årens vinnare, Jon Ludvig Hammer, som gjorde vad han kunde och vann sitt parti mot tysken Zumsande. Hammers parti tog slut ganska abrupt när tysken gjorde en grov taktisk miss i en jämn ställning och tillät sin motståndare att ganska enkelt vinna en pjäs.
Genom att vinna satte Hammer press på Rodshtein som då var tvungen att göra remi för att dela segern eller vinna för att säkra segern i turneringen. Han mötte en kämpaglad Hans Tikkanen som verkligen bjöd upp till kamp och det var inte förrän i slutspelet som Rodshtein fick någon fördel att tala om. Svensken gjorde sedan några oprecisa drag mot slutet och Rodshtein lyckades förvalta sin fördel optimalt. Det i sin tur ledde till att han säkrade segern i Rilton Cup med 8 poäng, en halv poäng före Hammer.
På tredje plats med 7 poäng hamnade sedan hemmaspelaren Erik Blomqvist som i sista ronden slog ryske GM Alekseev. Det var Blomqvists tredje raka vinstparti, en imponerande slutspurt.
Team Vikings Rauan Sagit tog en IM-norm i tävlingen och säkrade därmed IM-titeln då detta var hans tredje norm och han har tidigare tagit sig över 2400 i Elo.
I Rilton Elo, för spelare under 2200 i elo, vann polacken Mateusz Dubinski, före Kungstornets Lennart Evensson. Båda fick 8 poäng men Dubinski fick högre kvalitetspoäng. I Rilton 1800 vann Jelena Barkarö med 6 poäng av sju möjliga och i Rilton 1600 gick segern till Weronika Socko som även hon fick 6 poäng.
För komplett resultatlista hänvisas till Chess-Results.