Tidskrift för Schack 1911

Publicerad 30 januari, 2015 av Niklas Sidmar

Efter ett uppehåll som blev lite längre än vi tänkt oss återupptas nu publiceringen av gamla TfS-årgångar. Liksom tidigare publicerar vi en årgång varje fredag.

tfs111nI Tidskrift för Schack 1911 berättades om bildandet av Stockholms Schackförbund. Stockholms Schacksällskap, Sveriges Kontoristförenings Schackklubb, Stockholms Allmänna Schackklubb och Stockholms Södra Schacksällskap ingick vid bildandet och därefter anslöt sig fler föreningar under året.
Det berättades också om en mästarturnering i San Sebastian där den unge kubanen Capablanca segrade med 9½ poäng på femton ronder, en halv poäng mer än Vidmar och Rubinstein som delade andraplatsen. I övrigt bjöds det på problem, resultat och partier, samt allehanda nyheter från schackvärlden.
Om allt detta och mycket därtill stod det att läsa i TfS under 1911! Så ladda ner tidningarna och hugg in på ett smörgåsbord av turneringsreferat, kommenterade partier, studier, historiska artiklar, intervjuer och mycket annat.