Franska ligan färdigspelad

Publicerad 7 juli, 2021 av Susanna Berg Laachiri

Franska ligan med många toppspelare, däribland vår egen Nils Grandelius som vi ser på bilden är nu färdigspelad. Foto: Lars OA Hedlund

Franska ligan spelades sista ronden nu i söndags 4 juli. Det blev ett utmärkt resultat för Nils Grandelius med 6, 5 poäng av nio möjliga. Nils förlorade enbart ett parti i första ronden.

Här ser vi en fin vinst av Nils som är ett instruktivt exempel på hur farligt det kan vara att hamna i ett mattnät när det finns olikfärgade löpare på brädet.

Nils spelade för Chalons-En-Champagne som kom fyra i tävlingen. Det lag som fick titulera sig franska mästare blev Bischwiller.

Som tidigare har berättats satsar man mycket på damschack i Franrike med obligatoriskt dambord i Franska ligan. I det vinnande laget kunde vi se stormästaren Marie Sebag som tog fem poäng totalt av sex och blev obesegrad.

Så gick starten för Nils Grandelius i Franska ligan Nils Grandelius firade midsommar med seger Nils Grandelius vann vacker miniatyr Grandelius segerparad fortsätter i Frankrike