Champions chess tour: FINAL

Finalfältet med världsranking(1) Magnus Carlsen, Norge.(5) Levon Aronian, Armenien/USA.(6) Wesley So, USA.(7) Anish Giri, Nederländerna.(9) Maxime Vachier-Lagrave, Frankrike.(10) Teimour Radjabov, Azerbajdzjan.(11) Sjachrijar Mamedjarov, Azerbajdzjan.(15) Jan-Krzysztof Duda, Polen.(19) Hikaru Nakamura, USA.(39) […]

Junior U 21 round table open

Spelas i Plovdiv, Bulgarien. Spelarna ska var[a födda 2000 eller senare (U21). Spelschema:26 september, kl 15.00: Rond 127 september, kl 14.00: Rond 228 september, kl 08.00: Rond 328 september, kl […]

Veteran-EM

Slutställning PlSpelareLandEloPo TB 1Birnboim NathanISR23757,045,52Chapman Terry P DENG22366,542,53Hammar BengtSWE21306,044,04Renman Nils-GustafSWE23116,041,55Fritsch RolfGER21776,040,06Syre ChristianGER22335,546,07Wagner-Michel AnnettGER19985,544,58Malmdin Nils-AkeSWE21505,543,59Kierzek Matthias Dr.GER21995,538,010Gruzmann BorisGER21635,042,519Alquist ErikSWE19574,038,521Green PerSWE19624,033,523Ålgars OlleSWE19343,536,527Lindström JanSWE16772,531,0TB=Buchholz Svenska deltagare i klassen 65+IM Nils-Gustaf Renman (2311), Stockholms Schacksällskap. FM […]

Lag-SM 2021, kvalspel

Kvalgrupperna & resultat Kvalgrupp 1 (Stockholm): RondDagLag–LagRes1Fre, kl 18Stockholms SS-Kungstornet5½–2½2Lör, kl 14Kungstornet-Burgsvik Alva SK3–53Sön, kl 10Burgsvik Alva SK-Stockholms SS– Kvalgrupp 2 (Stockholm): 2RondDagLag–LagRes1Fre, kl 18Wasa SK-Farsta SK6–22Lör, kl 14Farsta SK-Rockaden […]

Stockholm: Sällskapet & Made in Sweden chess trophy

Anmälda spelare: SpelareRatingViktor Thorell2046Christer Hage2042Lars Dock2036CM Mikael Helin1875Stefan Lindh1872Robert Okpu1815Karam Masoudi1756Erik Tania1700Nikolai Walordy1500Joel Glaveby1338

Tiger Hillarp vs. Vignir Vatnar Stefansson

Resultat: DatumEloResElo4/102521GM Hillarp½-½IM Stefansson23995/102399IM Stefansson1–0GM Hillarp25216/102521GM Hillarp½-½IM Stefansson23997/102399IM Stefansson½-½GM Hillarp2521Fullständiga resultat.

Damträff kvällsturnering

Vi kör en turnering för kvinnor i alla åldrar och styrkor utan att rating påverkas. Här ska vi ha kul, lära oss tillsammans och stärka det kvinnliga schacknätverket. 

Följ Nils Grandelius i polska ligan

Svensk deltagare:GM Nils Grandelius, Votum SA Polonia, Wroclaw Slutställning PlKlubbPoPartipoäng1VOTUM SA POLONIA Wrocław1433,52WASKO HETMAN GKS Katowice1432,53KSz Stilon Gorzów Wielkopolski1229,54POMOT WIEŻA Pęgów1131,05Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz1027,56KSz Hetman Płock925,57K.Sz. Miedź Legnica827,58KSz Dwie Wieże […]

Kiel: GM-turnering med Jonny Hector

Slutställning PlSpelareEloPo1 Meshkovs, Nikita255072 Svane, Frederik24706½3 Hector, Jonny244364 Khenkin, Igor25364½5 Parvanyan, Ashot24604½6 Baenziger, Fabian239147 Olsen, Filip Boe23783½8 Vrolijk, Liam24793½9 Pajeken, Jakob Leon2387310 Arndt, Magnus23232½ Startfältet:GM 2550 Nikita Meshkovs, LettlandGM 2536 Igor Khenkin, TysklandGM 2443 Jonny Hector, SverigeIM 2479 Liam Vrolijk, […]

Skol-SM

LIVEPARTIER & RESULTAT: RESULTAT: Spelas i Helsingborg.

Ryska mästerskapet

Startlista, öppen klass: SpelareElo Andreikin, Dmitry2728 Vitiugov, Nikita2727 Esipenko, Andrey2720 Alekseenko, Kirill2710 Fedoseev, Vladimir2704 Matlakov, Maxim2682 Predke, Alexandr2666 Ponkratov, Pavel2659 Rakhmanov, Aleksandr2657 Chigaev, Maksim2639 Motylev, Alexander2624 Goryachkina, Aleksandra2602 Startlista, damklassen: SpelareElo Shuvalova, Polina2509 Kashlinskaya, Alina2493 Pogonina, Natalija2467 Gunina, Valentina2462 Galliamova, Alisa2421 Bodnaruk, Anastasia2415 Girya, Olga2410 Garifullina, Leya2409 Guseva, Marina2394 Bivol, Alina2392 Voit, Daria2357 Ovod, […]