
Ett parti återstår nu i VM-matchen mellan Magnus Carlsen och Sergey Karjakin. Inför det sista partiet är matchen så jämn den kan vara. Båda har tagit 5½ poäng och det hela kommer alltså att avgöras antingen i det tolfte partiet eller i särspel, som i så fall sker på onsdag den 30 november.
Det elfte partiet var en intressant batalj mellan två mycket bra spelare där Karjakin fick en förberedd variant och spelade ovanligt (i alla fall för denna match) friskt och visade tendenser att eventuellt vilja gå till angrepp på kungsflygeln. Bonden på f5 och damen på g4 verkade hotfulla och hade Karjakin fått ro att manövrera sig och dubblera tornen på f-linjen så hade världsmästaren eventuellt varit illa ute. Det fick han dock förstås inte och Carlsen, som har återfått självförtroendet efter vinsten i tionde partiet, försvarade sig enligt Bent Larsens gamla devis att ett angrepp på endera flanken bemöter man bäst genom ett angrepp i centrum, för att underminera flankangreppet.
19. – d5! var ett mycket intressant och starkt drag som överraskade Karjakin. Han tänkte i cirka en halvtimme innan han spelade 20. Lg5! och medgav på den efterföljande presskonferensen att han hade varit oroligt efter d5. Utan dock att få panik och Lg5 var ett drag som han ansåg säkert och som gav honom möjligheten att avveckla till ett slutspel som även det var mycket intressant.
Även i slutspelet valde Carlsen den ”skarpare” varianten när han istället för 24. – exd3 valde det skarpare 24. – e3 men mer än remi var det dock aldrig.
På presskonferensen efter partiet konstaterade Carlsen att matchen har börjat gå i en riktning som är fördelaktig för honom och att han kände ett helt annat lugn i elfte partiet än vad han har gjort i de senaste partierna. När Karjakin däremot fick frågan hur han trodde att det sista partiet skulle sluta sa han.
– Jag har ingen aning om hur partiet kommer sluta men jag vill bara försöka göra som gott jag kan och så får vi se.
Man kanske inte ska dra för stora växlar om respektive spelares självförtroende baserat på dessa kommentarer men nog verkar det som att Carlsen har ett litet psykologiskt övertag inför sista partiet. Huruvida det är övermod får måndagen visa men som Karjakin konstarerar.
– Nu handlar det till 80 procent om psykologi.
Parti 12 spelas klockan 20 imorgon måndag.
Matchens hemsida
Allt om VM-matchen
Ställningen i matchen:
Carlsen 5½
Karjakin 5½