
Den klassiska schackturneringen i Wijk aan Zee försenades med nästan en timme på lördagen.
Anledningen: 2 ton kol blockerade ingången till spellokalen.
Det var klimataktivisterna inom den nederländska grenen av Extinction Rebellion som gjorde aktionen. Den var inte riktad mot schackspelarna utan mot sponsorn av schackturneringen: Tata Steel.
Stålföretaget släpper årligen ut 12,6 megaton CO2, enligt Nederländernas public service-mediaföretag NOS. Det gör Tata Steel till den enskilt största utsläpparen av koldioxid i Nederländerna, och Extinction Rebellion menar att övergången till en mer klimatneutral stålproduktion går för långsamt.
På väggen utanför hade aktivisterna hängt upp banderollen ”Inget schack på en död planet”. Men spelet kom igång i alla fall i Wijk aan Zee, om än timme försenat.

Aktionen hade varit förutbestämd sedan tidigare och arrangörerna av Tata Steel Chess hade förgäves försökt förmå Extinction Rebellion att avstå från demonstrationen som skulle kunna drabba oskyldiga schackspelare.
På hemsidan skriver Tata Steel Chess-arrangörerna:
”Organisationen bakom Tata Steel Chess Tournament respekterar demonstrationsrätten och yttrandefriheten. Samtidigt är turneringen ett internationellt sport- och kulturevenemang som för samman spelare, besökare och schackfans från hela världen.”
Och fortsätter:
”Vi uppmanar vänligen alla parter att respektera turneringen, dess deltagare och besökare, samt att säkerställa att evenemanget kan fortgå på ett säkert och ostört sätt för alla inblandade.
Organisationen står i nära kontakt med lokala myndigheter och berörda tjänster för att garantera säkerheten för spelare, besökare, personal och volontärer under hela turneringen.”