Stormästaren Ralf Åkesson är för ovanlighetens skull inte med i årets upplaga av Rilton Cup. I stället siktar han in sig på Januariturneringen i Sundsvall 4–6 januari, där också stormästarkollegan Thomas Ernst är med.
Men ingen av dem är högst rankad av de hittills 31 anmälda. Den positionen har IM Sergej Grisjtjenko, Ryssland.
För dig som är intresserad av att vara med så är fredagen den sista dagen med ”happy hour”. Därefter höjs anmälningsavgiften med 100 kronor.
Häng med på världens största schacktävling! Schackfyran är en riktig folkfest med över 1000 deltagande klasser runt om i Sverige där varje barns deltagande räknas.
Vi använder cookies för att se till att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen kommer vi att anta att du godkänner detta.