Anna Cramling har startat starkt i Calvià Chess Festival som spelas i Palmanova på Mallorca. När turneringen passerat mer än halvvägs (fem av nio ronder) har Anna Cramling samlat 4,0 poäng och ligger åtta.
Medan Anna Cramling kämpar vid schackbrädet har hennes pappa Juan Bellón uppgiften att underhålla och lära ut i analysrummet efter partierna. Juan Bellón som numera är stormästare för Sverige, har alltid varit en respekterad och uppskattad person i sitt gamla hemland Spanien, och arrangörerna gör ett stort nummer av att han är på plats och underhåller i analysrummet.
Häng med på världens största schacktävling! Schackfyran är en riktig folkfest med över 1000 deltagande klasser runt om i Sverige där varje barns deltagande räknas.