Fortfarande platser kvar i klassiska Växjöspelen

Publicerad 11 juni, 2019 av Ingemar Falk

Magnus Wahlbom, Rödeby SK, är högst rankad i Växjöspelen som hittills samlat 71 spelare, bland dem Cecilia Råvik, Vaggeryds SK. Foto: Lars OA Hedlund

LÄS MER: [Inbjudan] [Anmäl dig] [Anmälda spelare]

Till helgen arrangeras klassiska Växjöspelen för 58:e gången. Tre långpartier i ratinggrupper om fyra spelare. Just nu är tidigare Sverigemästaren Magnus Wahlbom, Rödeby SK, högst rankad i det 71 spelare starka startfältet. Men det finns plats för flera.

Ett parti spelas på lördagen den 15 juni och två på söndagen. På lördagen arrangeras också en ungdomstävling i tre åldersklasser; födda 2003-2005, 2006-2008 samt 2009 och yngre med start kl 10:00.

Växjöspelen är en uppskattad tävling som förberedelse inför SM eller andra planerade sommartävlingar.