Stormästaren Ralf Åkesson har maximala fem poäng inför söndagens två avslutande ronder i Storsjödraget. Han jagas närmast av en 14-årig norske talang:
Nämligen Alexander Øye-Strømberg som är en halv poäng efter. Alexander Øye-Strømberg är turneringens skräll så här långt. Med sina 1863 i rating var han seedad som nummer 16 före Storsjödraget, och inför söndagens avslutande spel ligger han odelad tvåa.
Ralf Åkesson och Alexander Øye-Strømberg möts på söndagsmorgonen i ett intressant parti.
Häng med på världens största schacktävling! Schackfyran är en riktig folkfest med över 1000 deltagande klasser runt om i Sverige där varje barns deltagande räknas.
Vi använder cookies för att se till att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen kommer vi att anta att du godkänner detta.