Teamet bakom Näringslivet möter förorten har packat väskorna efter eventet i Göteborg förra veckan och landar på fredagen i Linköping.
Där får åskådare på plats chansen att utmana junioren Gabriel Nguyen i blixtschack och efteråt startar huvudeventet där kända människor spelar parschack med skolungdomar. Bland spelarna finns idrottsstjärnor som basketspelaren Thomas Massamba som den här säsongen gick till SM-kvartsfinal med sitt Luleå, men där just Linköping är hans moderklubb.
Häng med på världens största schacktävling! Schackfyran är en riktig folkfest med över 1000 deltagande klasser runt om i Sverige där varje barns deltagande räknas.
Vi använder cookies för att se till att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen kommer vi att anta att du godkänner detta.