Medaljtrippel i flick-NM i schack

Publicerad 29 april, 2019 av Ingemar Falk

NM-medaljer till Kajsa Nilsson (brons i U20), Margo Zaritovskaja (silver i U16) och Alva Ling Tran (brons i U 13). Foto: Lars OA Hedlund

LÄS MER: [Slutresultat i Flick-NM]

Kajsa Nilsson, Nolereds SK, Margo Zaritovskaja, Västerås SK och Alva Ling Tran, Trojanska Hästen, har alla en anledning att fira lite extra i dag.

På söndagen tog de tre var sin medalj i nordiska mästerskapen. Den fina medaljskörden följde den uppåtgående trenden för svenskt schack i flick-NM. 2017 blev det en medalj, i fjol kom två och i år toppades det alltså med en ytterligare medalj.

Margo Zaritovskaja vann silver i 16-årsklassen. Det hade mycket väl kunnat bli guld, då hon inte hann fram till första ronden – och där tappade en värdefull poäng. Det var SAS-piloternas strejk som ställde till det. Först ställdes Margos flyg in, och sedan var tåget ordentligt försenat. Riktig otur för Margo Zaritovskaja som tog sig samman och gick obesegrad genom de fyra återstående ronder. Det blev remi i sista ronde. Seger där, och det hade till och med blivit guld.

För både Kajsa Nilsson och Alva Ling Tran blev det brons.