Cramling: “Jag är jätteglad att jag fick en plats i världscupen”

Publicerad 23 april, 2019 av Ingemar Falk

Världscupen väntar för Pia Cramling. Foto: Lars OA HEdlund

Med tolfteplatsen i EM säkrade Pia Cramling en plats i World cup – och just världscupen ser hon fram emot extra, berättar hon i en intervju med schack.se efter dam-EM som avslutades på måndagen:

Pia Cramlings spurt dam-EM var iögonfallande, och som en del i förklaringen nämner hon maken Juan Bellón ankomst till turneringen efter halvtid. Juan Bellón hade då precis avslutat sin turnering i Bangkok.

– Det kändes rätt bra i inledningen av EM men så blev det bara fel mot Elina Danielian. Dagen efter missade jag en enkel vinst. Skönt att det blev en bra slutspurt.

– Spelet lossnade när Juan kom hit! Jag tog 4 av 5. I sista partiet hade jag förstås velat sätta lite press med vit men det blev inte så.

Och nu väntar World cup. Hur känner du inför det?

– Jag är jätteglad att jag fick en plats i världscupen. Det är en tävling jag verkligen gillar, det mest spännande man kan uppleva inom schack är utslagningsmatcher.