Hasselbacken nära 400 deltagare

Publicerad 6 april, 2016 av Niklas Sidmar

hasselbackenvip.Med drygt tre veckor före första draget finns 395 spelare anmälda till Hasselbacken Chess Open 30 april–8 maj. Drygt 50 platser återstår.
Arrangörerna har också gjort en ny deal med huvudsponsorn Hasselbacken. Alla schackspelare får 25 % rabatt på det som finn att köpa på Hasselbacken under turneringen. Det handlar om kaffe, smörgåsar, mat, dryck etc.
Dmitry Andreikin är fortfarande högst rankad i turneringen. Den ryske stormästaren har 2736 i rating vilket ger honom en 21:a plats på världsrankingen.
Sveriges hopp Nils Grandelius har tvingats hoppa av eftersom superturneringen Norway Chess väntar.
– Men vi har gott hopp om att han kommer till Hasselbacken och blir “guest of honor”. Nils Grandelius gjorde ett väldigt uppskattat inhopp som expertkommentator under Rilton Cup, och det vill vi gärna göra om, säger turneringens pressansvarige Ingemar Falk.
Turneringen kommer att sändas på webb-TV och huvudkommentator blir IM Jonathan Westerberg.
Turneringshemsidan