Jon Ludvig Hammer till Norway Chess

Publicerad 16 maj, 2015 av Ellinor Frisk

entercard_chess_qualifier_logo
Hammer_5409EnterCard Chess Qualifier slutade lyckat för de norska arrangörerna: Jon Ludvig Hammer drog det längsta strået i snabbschacket och knep platsen till Norway Chess. Avgörande blev toppmötet med fransmannen Fressinet där Hammer var pressad och helt förlorad på slutet. Då satte Fressinet bort en pjäs och partiet. “Oi, oi, oi” var Magnus Carlsens kommentar i tv-studion. I biktebåset verkade Hammer skakad efter att ha fått segern nästan till skänks och konstaterade: “Fransmannen har en hel del att bekänna”.
För det svenska hoppet Nils Grandelius gick det bättre i långpartierna än i snabbschacket. Han spelade remi med ettan och tvåan men förlorade mot de två i botten. Tävlingen var nog en stor upplevelse för Nils trots allt; det är inte varje dag man får diskutera sina partier med världsmästaren efteråt, framför allt inte i direktsänd tv.

Slutställning: 1. Hammer 12 2. Fressinet 11 3. Tari 7,5 4. Grandelius 6,5 5. Hansen 4,5 6. Agdestein 3,5

Livekommentering med Magnus Carlsen fredag kl. 19 / Turneringshemsida  Se även Inte bara schack (Foto: Jon Ludvig Hammer taget av Calle Erlandsson)