Minnesord: Per Thorén

Publicerad 12 december, 2013 av Niklas Sidmar

För några veckor sedan drabbades Schack 08 av det chockartade beskedet om Per Thoréns död. Pelle har sedan sina tidiga tonår varit medlem i vår klubb. Han visade tidigt sin stora schacktalang, som tog sig uttryck i en ovanlig förmåga att räkna långt och hitta vinnande kombinationer. Pelle var framförallt angreppsspelare och ville ha aktivitetet på brädet. Sin största schackframgång nådde han 1983, då han blev svenk juniormästare. Tillsammans med ett antal yngre spelare, som fick sina genombrott under 80- och 90-talen, gjorde han Schack 08 till en elitklubb som under ett flertal år placerade sig i toppen av den svenska Elitserien.
Pelle gjorde också betydande insatser i styrelsen och var under ett antal år klubbens ordförande. Han ställde alltid upp för klubben och var också mån om att nykomlingar skulle tas om hand och finna sig till rätta i gemenskapen. Denna omsorg om andra mäniskor var något som han blev mycket uppskattad för. Man kan säga att Pelle levde för och med schacket, men att han också engagerade sig på ett medmänskligt sätt för sin omgivning och sin omvärld. Vi vill tacka en fin människa för gott kamratskap. Saknaden är stor efter dig Pelle! Tack för allt!