Indiens titelspelare har sen några år tillbaka hittat hit till Sverige, och trivs att spela svenska turneringar som Rilton Cup.
Nu har en indisk stormästare tagit kommandot i Västgöta open inför söndagens tre avslutande ronder, nämligen Sriram Jha. Men flera svenska spelar är med i tätstriden och kan gå förbi, däribland Ari Ziegler som överraskade i Elite Hotels Open förra helgen.
Spellokalen i Västgöta open under första dagens spel. Foto: Josef Håkanson
Redan på söndagsmorgonen klockan 9.00 får vi se ett möte som kan avgöra utgången i turneringen: mötet Sriram Jha–Evgenij Agrest som efter förstadagen ligger en halv poäng efter indiern.
Allra bäst placerad av svenskarna efter första dagen är Jung Min Seo som liksom Sriram Jha och ryske stormästaren Andrej Maksimenko har 4,5 av 5 poäng.
Häng med på världens största schacktävling! Schackfyran är en riktig folkfest med över 1000 deltagande klasser runt om i Sverige där varje barns deltagande räknas.
Vi använder cookies för att se till att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen kommer vi att anta att du godkänner detta.