Ledigt jobb: Kanslichef på Sveriges Schackförbund

Publicerad 22 januari, 2019 av Ingemar Falk

Sveriges Schackförbund vill ha din ansökan senast den 15 februari. Bilden är från flick-SM 2019, en av många turneringar som arrangeras av Sveriges Schackförbund. Foto: Lars OA Hedlund

Sveriges Schackförbund söker en ny kanslichef. Tjänsten är en tillsvidareanställning med tillträde den 1 augusti.

Klicka på ”Fortsätt läsa” för att se hela jobbannonsen som också finns att ladda ned. Sveriges Schackförbund vill ha din ansökan senast den 15 februari.

Sveriges Schackförbund söker

KANSLICHEF
Arbetsplats är förbundets kansli, som för närvarande är beläget i Norrköping, men vi planerar för en flytt till Stockholm andra halvåret 2019. Kansliet har nio anställda.

HUVUDSAKLIGA ARBETSUPPGIFTER
Som kanslichef har du ett övergripande personal- och budgetansvar. Du leder kansliets arbete och har ansvar för omfattande kontakter med interna och externa intressenter. Du ansvarar också för uppföljning och samordning av förbundets kommittéer och arbetsgrupper.

DINA EGENSKAPER
Vi ser att du är resultatfokuserad, ansvarstagande och strukturerad. Du har lätt för att se helhet, lösningsmöjligheter och kan arbeta självständigt. Du trivs med att jobba i en ledande position och har en naturlig förmåga att entusiasmera dina medarbetare. Ett genuint intresse för schack är naturligtvis inte heller fel.

DINA ERFARENHETER
Vi ser gärna att du har erfarenhet av ledarskap eller arbete inom den ideella sektorn med inriktning mot barn- och ungdomsverksamhet. Erfarenhet av personalansvar kan också vara en fördel i arbetet.

INFORMATION
Tillträde den 2019-08-01 eller enligt överenskommelse. Tjänsten är en tillsvidareanställning. Du är varmt välkommen att skicka din ansökan med ett personligt brev och CV till kansliet@schack.se. Vi ser gärna både kvinnliga och manliga sökande. Vi vill ha din ansökan senast den 2019-02-15. För ytterligare information kontakta: Ted Gemzell, förbundsordförande, e-post: ted.gemzell@schack.se tel: 0735-228828

Sveriges Schackförbund är en synnerligen pigg hundraåring. Vi har under de senast åren expanderat kraftigt och antalet medlemmar har passerat 40.000. Särskilt populärt har schack blivit vid våra skolor. Det är ca 1.000 skolschackklubbar anslutna till förbundet. Bland våra skolaktiviteter nämner vi gärna breddtävlingen Schackfyran, som med sina 15.000 deltagare, är världens största. Skolornas intresse för vår verksamhet grundar sig framför allt i de positiva effekter på barnens utveckling som skolans pedagoger kunnat konstatera. Det handlar om förbättrad koncentrationsförmåga, utveckling av det logiska tänkande, sociala vinster mm.

Vår skolverksamhet går som tåget, men även den traditionella schackverksamheten utvecklas positivt. Både antalet tävlingar och antalet deltagare ökar. Vi ser också en intressant utveckling på det digitala området, som innebär att man kan följa tävlingar live dygnet runt. Möjligheten att också spela på nätet har ytterligare befäst schackets position, som en av världens allra största sporter