
Schackvärldsmästaren Magnus Carlsen spelar i Europacupen för klubblag 3–9 oktober i Mayrhofen, Österrike. Där kommer hans norska klubb Offerspill SK ställas mot fyra svenska utmanare: Rockaden Stockholm, Stockholms Schacksällskap, Wasa SK och Team Pelaro Alingsås. I det sistnämnda laget finns stormästaren Ulf Andersson med i laguppställningen.

Högst rankat av Sverigelagen är Rockaden Stockholm som är seedade 22:a med en snittrating på 2396, att jämföra med 2715 i snittrating hos favoritlaget CSU ASE Superbet. Det rumänska laget leds för övrigt av Ivan Sokolov som i somras var lagledare för OS-mästarna Uzbekistan.
På plats finns också Sveriges två största schackstjärnor just nu: Pia Cramling och Nils Grandelius.

Pia Cramling spelar för sin Monacoklubb Cercle d’Echecs de Monte-Carlo i damklassen medan Nils Grandelius representerar tjeckiska klubben Novy Bor i öppna klassen.
Europacupen för klubblag ger starka klubbspelare en unik chans att tampas med världseliten. I Mayrhofen kommer vi att få se hela 13 spelare med en rating över 2700, bland dem Sjahrijar Mamedjarov, Viswanathan Anand, Arjun Erigaisi, Maxime Vachier-Lagrave och Richard Rapport.
Den ska också sägas att Hans Niemann inte är med i Europacupen för klubblag.
Överlägset högst rankad av alla spelare på plats är världsettan Magnus Carlsen som har 2856 i liverating.

Svenska trupperna:
Rockaden Stockholm
| Spelare | Elo |
|---|---|
| GM Blomqvist Erik | 2523 |
| IM Seo Jung Min | 2516 |
| FM Trost Edvin | 2340 |
| IM Bator Robert | 2353 |
| IM Hedman Erik | 2322 |
| FM Kenneskog Theodor | 2322 |
| Örnmarker Lennart (lagl.) | 1977 |
Jung Min Seo kan vid starkt spel nå en stormästarnorm, men han kan inte få en titel ändå eftersom det i Europacupen bara spelas sju partier jämfört med erforderliga nio partier.
Stockholms Schacksällskap
| Spelare | Elo |
|---|---|
| GM Hauge Lars Oskar | 2533 |
| IM Ertan Can | 2372 |
| FM Thörn Eric (lagl.) | 2342 |
| IM Renman Nils-Gustaf | 2329 |
| FM Cederstam Carl | 2328 |
| FM Tuomainen Felix | 2230 |
Wasa SK
| Spelare | Elo |
|---|---|
| IM Suarez Garcia Carlos | 2455 |
| GM Wedberg Tom | 2395 |
| IM Engqvist Thomas | 2333 |
| GM Bellon Juan | 2318 |
| IM Cramling Dan | 2294 |
| WGM Reizniece-Ozola Dana | 2279 |
| Wenzel Birger | 1953 |
Team Pelaro Alingsås
| Spelare | Elo |
|---|---|
| GM Andersson Ulf | 2516 |
| IM Sörensen Hampus | 2396 |
| WIM Agrest Inna | 2260 |
| Wengholm Anders | 2222 |
| Bergre Joachim | 1970 |
| Dahlgren Jonas | 2023 |
| Johansson Eva | 1835 |