Dagens livesändningar

14.00: Följ 12-årige Mishras stormästarjakt i First saturday
14.00: Superbet chess classic i Grand chess tour
15.00: Följ Nils Grandelius i Prag Masters

Swedish Chess Team Battle

FÖLJ LIVE
[Division 1] [Division 2] [Division 3]

Säsong 7

Den här säsongen spelas över fyra omgångar (30 maj, 6 juni, 13 juni och 20 juni) följt av slutspel precis som förra säsongen. Ena ändringen denna gång för att jämna ut serierna i division 2 och 3 till elva lag i vardera blir att lagen 8, 9 och 10 i division 2 kvalar mot lag 3 och 4 i division 3. De två bästa lagen i det kvalet spelar i division efterföljande säsong.

Här är ställningen i de tre divisionerna:

DIVISION 1

PlacLagPoängTotaltTiebreak
1Schacksällskapet Manhem12+10+1234852
2SS Luleå6+12+1028715
3SK Rockaden, Umeå8+8+622630
4Malmö AS7+6+821653
5Wasa SK10+1+718636
6Ervalla SS3+7+111404
7Örgryte SK4+5+09493
8Farsta SK5+0+38507
9Gävle SA2+4+28496
10Visby SK0+3+47444
11SK Rockaden, Stockholm1+0+56456
12Team Pelaro Alingsås SS0+2+02317
Lag i grön färg: Klara för final. Blå färg: Går till semifinal – de två bästa därifrån går sen till final. Orange färg: Kvalar för att hänga kvar, Röd färg: Nedflyttning.

DIVISION 2

PlacLagPoängTotaltTiebreak
1SK Kamraterna12+12+1034507
2Växjö SK5+10+1227511
3Trojanska Hästen7+7+822362
4Örebro schacksällskap10+6+420318
5Lunds ASK8+4+618307
6Täby Schackklubb6+8+216284
7Eskilstuna SK3+5+715290
8Uppsala SSS0+3+36121
9HASK4+1+05151
10Eksjö SK0+0+55126
11Kristineberg SCB2+2+0493
12Stockholms Schacksällskap1+0+12102
Lag i grön färg: Går direkt upp i division 1. Blå färg: Kvalar mot lag 9 och 10 i division 1. De två bästa därifrån spelar i division 1 näst säsong. Orange färg: Kvalar för att hänga kvar. Röd färg: Nedflyttning.

DIVISION 3

PlacLagPoängTotaltTiebreak
1Schack 0810+12+1032289
2Jämtland-Härjedalens SF12+8+828298
3Kalmar-Västerviksalliansen7+7+1226219
4Kristallen8+10+725225
5Nolereds SK5+6+617111
6Chess Arboga6+5+51670
7Linköpings ASS4+0+0415
8SS Gambit0+0+000
9Drakalliansen0+0+000
10Solna Schacksällskap0+0+000
11Schacksallskapet Manhem 20+0+000
Lag i grön färg: Går direkt upp i division 2. Blå färg: Kvalar mot lag 8, 9 och 10 i division 2. De två bästa därifrån spelar i division 2 nästa säsong.

Så gick det i säsong 6

FINAL

PlacLagLeadersPo
1Örgryte SKRussianBlizzard 50+48+44+41+38+38+27+24+23+22+19+16390
2Schacksallskapet Manhemchesssupersam 30+28+27+25+24+21+21+20+20+19+18+17270
3Farsta SKIM abrakadabra02 34+33+22+21+21+19+18+18+17+15+13+12243
4SK RockadenGM ErikBlomqvist 35+27+23+19+18+18+16+14+13+13+12+11219
Här kan du se fullständiga resultat.

Slutställning, grundserien

Säsong 6 (fem av fem omgångar):

PlacDIVISION 1TotalpoängSärskilj.
1Schacksällskapet Manhem 521 190
2Örgryte SK461 084
3SK Rockaden461 078
4Gävle SA34974
5Visby SK27945
6Farsta SK20889
7Malmö AS19888
8Team Pelaro Alingsås SS18881
9SK Rockaden Umeå12848
10Wasa SK11814
11Växjö SK6679
12Eksjö SK0398
Lag i grön färg: Klara för final den 16 maj Blå färg: Går till semifinal 12 maj – de två bästa därifrån går sen till final 16 maj. Orange färg: Kvalar för att hänga kvar, Röd färg: Nedflyttning.

RESULTAT, SEMIFINAL, DIV 1:
[Fullständiga resultat]

PlacLagLeadersPo
1Farsta SK39+30+28+24+19+19+18+18+16+15+15+12253
2SK Rockaden30+30+29+27+21+20+20+19+16+14+13+11250
3Gävle SA21+21+18+18+17+17+17+17+16+13+12+11198
4Visby SK30+25+21+19+18+14+12+12+12+11+11+10195
Lagen i grön färg gick till final.

RESULTAT, KVAL TILL DIV 1:

PlacLagLeadersPo
1SK Rockaden UmeåKnotan80 28+26+26+23+23+23+22+19+16+14+14+12246
2Wasa SKGM HellersGM 39+28+23+23+22+18+17+17+15+14+10+6232
3Kristineberg SCBabedinov 29+21+21+17+14+13+11+11+10+10+10+9176
4Lunds Akademiska SchackklubbTotalkass 21+17+16+16+14+14+14+13+13+10+10+9167
Lagen i grön färg spelar i division 1 nästa säsong. Här kan du se fullständiga resultat.
PlacDIVISION 2TotalpoängSärskilj.
1SS Luleå601 043
2Ervalla SS50958
3Lunds ASK34650
4Kristinebergs SCB32619
5Eskilstuna SK28603
6Stockholms Schacksällskap19543
7HASK18483
8Uppsala SSS18368
9Solna Schacksällskap13410
10Örebro Schacksällskap10347
11Schack 089426
Lag i grön färg: Går direkt upp i division 1. Blå färg: Kvalar mot lag 9 och 10 i division 1 den 16 maj. De två bästa därifrån spelar i division 1 näst säsong. Orange färg: Kvalar för att hänga kvar, Röd färg: Nedflyttning.

RESULTAT, KVAL TILL DIV 2:

PlacLagLeadersPo
1Täby SchackklubbIM MPGM 59+35+27+23+17+16+11+10+10+10218
2Örebro schacksällskapCM Nygren 31+28+26+25+21+20+19+15+14+13212
3Solna SchacksällskapTenaciousRat 40+24+24+17+16+13+10+10+0154
4Jämtland-Härjedalens SFPawndercover 21+19+15+14+12+10+8+7+6+5117
Lagen i grön färg spelar i division 2 nästa säsong. Här kan du se fullständiga resultat.
PlacDIVISION 3TotalpoängSärskilj.
1Trojanska Hästen55812
2SK Kamraterna52803
3Täby Schackklubb40603
4Jämtland-Härjedalens SF33497
5Kalmar-Västerviksalliansen30502
6Chess Arboga25358
7Kristallen 20335
8Linköpings ASS17290
9Nolereds SK14205
Lag i grön färg: Går direkt upp i division 2. Blå färg: Kvalar mot lag 9 och 10 i division 2 den 16 maj. De två bästa därifrån spelar i division 2 nästa säsong.
  • Spelprogram:
  • 11 april kl. 18.15: Rond 1. 90min.
  • 18 april kl. 18.15: Rond 2. 90min.
  • 25 april kl. 18.15: Rond 3. 90min.
  • 2 maj kl. 18.15: Rond 4. 90min.
  • 9 maj kl. 18.15: Rond 5. 90min.
  • 12 maj kl. 19.30: Semifinal, 4 lag (placerade 3–6 i grundserien), 3+2, 90 min. 12 leaders (poängplockare).
  • FINAL: 16 maj kl. 18.00: 4 lag /ettan och tvåan i grundserien + de två bästa i semifinalen), 3+2, 120 min. 12 leaders (poängplockare).
  • KVAL TILL DIV 1: 16 maj kl. 18.30: 4 lag, 3+2, 90 min. 12 leaders (poängplockare).
  • KVAL TILL DIV 2: 16 maj kl. 18.30: 4 lag, 3+2, 90 min. 10 leaders (poängplockare).

Tävlingsregler: [Länk]