
Efter en säker 6-2 seger mot de tuffaste konkurrenterna i SK Rockaden Sthlm blev det som schack.se tidigare rapporterat SK Team Viking som blev svenska lagmästare när man vann Elitserien vid det avslutande sammandraget i Västerås. Team Viking tog 17 matchpoäng och säker tvåa, två poäng bakom, blev Rockaden som därmed inte lyckades försvara sin titel. På tredje plats hamnade sedan Lunds ASK med 12 poäng efter en avslutande seger över Eksjö SK, med samma siffror som i matchen mellan Team Viking och Rockaden.
Redan innan slutronden var SK Rockaden Umeå och SS Manhem klara för nedflyttning.
Schack.se ställde Team Vikings ordförande IM Rauan Sagit och styrelseledamoten FM Anders Grandell några frågor efter vinsten.
Den första frågan måste ju bli: Hur känns det?
Det känns fantastiskt att det hårda arbete vi lagt ner denna säsong gav utdelning. Vi hade flera tuffa matcher och vill speciellt nämna Malmö AS som var det enda laget vi inte lyckades besegra. De bidrog verkligen till att göra årets upplaga av Elitserien ännu mer spännande och vi hoppas att de fortsätter ha höga ambitioner och bjuda på fantastiskt schack!
Ni har skuggat Rockaden hela vägen sedan första sammandraget när ni oväntat tappade poäng mot Malmö AS. Hade ni någon gång tankar på att det var avgjort?
Nej, vi kände hela tiden att vi hade allt i egna händer, även om matchen mot Malmö AS var en tankeställare. Vi var dock väl medvetna att de satsade hårt och att de mönstrade ett starkt lag inför den här säsongen, så för oss var det inte allt för oväntat att det skulle bli en nyckelmatch. I matchen så pressade vi på brädena, men det räckte endast till 4-4.
Det var viktigt för oss att satsa på guldet helhjärtat och det var därför vi senare bestämde oss för att förstärka med utländska spelare. Under säsongen var det några matcher som såg oklara ut någonstans i mitten av matchen fast det är en ganska normal situation i sådana lagmatcher.
Matchen mot SK Rockaden kändes som den mentalt tuffaste, särskilt eftersom vi visste att Rockaden satsar hårt på vinst i och med att 4-4 inte räckte för deras del. Det var samtidigt roligt att ha en sådan avgörande match. Det ska vara tufft och nervkittlande i den sista ronden.
Vad skulle ni säga ligger bakom segern?
Vi har ett sammansvetsat lag med en stark stomme av erfarna spelare som har spelat för laget i många säsonger. Vi har dessutom haft en debut för en ung och lovande spelare, Milton Pantzar, som spelade och vann i rond 7 mot SS Manhem. Alla spelare har viljan och ambitionen att vinna och inget mindre än det.
Laget har byggts upp genom att vi tränat och tävla tillsammans, inte bara i Elitserien utan även i andra lagtävlingar som Svenska Cupen och Europacupen. Detta är viktigt för att skapa ett lag man kan lita på och där man känner till varandras styrkor och svagheter. Ett lag där man hjälper varandra att prestera på topp och där fokuset ligger på laget. Enskilda partier är inte viktiga, endast lagets resultat.
Vår lagkapten, GM Evgenij Agrest, har gjort ett utmärkt jobb både vid brädet och kring säsong- och matchstrategin.
Allt detta, vår starka laganda, rutinerade lagspelare och en stark vilja att vinna, är grunden till vår seger.
Vi vill passa på och tacka alla andra lag för bra matcher och ett spännande slutspel. Vi ser fram emot nästa säsong!
Allsvenska resultatsystemet
Bilder från sammandraget av Lars OA Hedlund