
Fjärde ronden i Elitserien och Superettan spelas på lördagen men på fredagen spelades två matcher på Salongerna i Stockholm. I Elitseriens sjätte rond mötte Burgsvik Alva SK och Team Viking i en drabbning som slutade med klar seger för bortalaget, som i det fallet var Team Viking. Slutsiffrorna blev 1,5-6,5 till Team Vikings fördel. Matchens skräll var FM Jurij Krupensis seger mot GM Emanuel Berg på andra bordet och det andra partiet som inte slutade i Team Vikings favör var FM Tommy Andersson-IM Jonathan Westerberg som slutade med remi.
I Superettans femte rond möttes SK Rockaden Umeå och Schack 08 Norrköping i en spännande match som till slut blev oavgjord, 4-4. Även i den matchen blev det en skräll där Norrköpings Simon Rosberg slog GM Marijan Petrov.
I fjärde ronden i Elitserien möts Farsta SK-Burgsvik Alva SK, Eksjö SK-SS Manhem, Limhamns SK-Lunds ASK, Kungstornet-SK Rockaden Stockholm och Västerås SK-Team Viking.
I Superettan möts Malmö AS-SK Kamraterna, Örgryte SK-Växjö SK, SK Rockaden Umeå-Västerås SK II, Upsala ASS-Solna SS, Schack 08, Norrköping-SK Rockaden Stockholm II.