Dagens livesändningar

12.00: Sverige–Lettland i landskamp online

Tata steel chess

Se Deniz Armans kanal på www.twitch.tv
  • Så spelas 13:e och sista ronden på söndag klockan 12.00 (siffran i parentes anger Grandelius resultat mot spelaren tidigare i turneringen):
  • Jorden van Foreest–Nils Grandelius
  • David Anton Guijarro (½)–Anish Giri (0)
  • Aryan Tari (½)–Fabiano Caruana (½)
  • Alireza Firouzja (½)–Radoslaw Wojtaszek (½)
  • Magnus Carlsen (0)–Maxime Vachier-Lagrave (1)
  • Alexander Donchenko (1)–Andrej Jesipenko (½)
  • Jan-Krzysztof Duda (1)–Pentala Harikrishna (0)

Ställning med en rond kvar (siffran i parentes efter namnet anger världsranking):

PlacSpelareRatingLandPoäng
1Anish Giri (11) 2764NED8
2Fabiano Caruana (2)2823USA
2Alireza Firouzja (18)2749FIDE
2Jorden van Foreest (66)2671NED
5Andrej Jesipenko (59)2677RYS7
6Magnus Carlsen (1)2862NOR
7Nils Grandelius (78)2663SVE6
7Pentala Harikrishna (22)2732IND6
9Aryan Tari (166)2625NOR
10Maxime Vachier-Lagrave (5)2784FRA5
10Jan-Krzysztof Duda (19)2743POL5
12David Anton Guijarro (55)2679SPA
12Radoslaw Wojtaszek (37)2705POL
14Alexander Donchenko (71)2668TYS

Resultat:

  • Rond 1:
  • 1–0 Nils Grandelius–Alexander Donchenko
  • 1–0 Magnus Carlsen–Alireza Firouzja
  • ½–½ Pentala Harikrishna–Maxime Vachier-Lagrave
  • ½–½ Andrej Jesipenko–Jan-Krzysztof Duda
  • ½–½ Fabiano Caruana–Jorden van Foreest
  • 1–0 Anish Giri–Aryan Tari
  • ½–½ Radoslaw Wojtaszek–David Anton Guijarro
  • Rond 2:
  • 0–1 Jan-Krzysztof Duda–Nils Grandelius
  • ½–½ Maxime Vachier-Lagrave–Alireza Firouzja
  • ½–½ David Anton Guijarro–Magnus Carlsen
  • ½–½ Aryan Tari–Radoslaw Wojtaszek
  • ½–½ Jorden van Foreest–Anish Giri
  • 0–1 Alexander Donchenko–Fabiano Caruana
  • ½–½ Pentala Harikrishna–Andrej Jesipenko
  • Rond 3:
  • 0–1 Nils Grandelius–Pentala Harikrishna
  • ½–½ Magnus Carlsen–Aryan Tari
  • ½–½ Fabiano Caruana–Jan-Krzysztof Duda
  • ½–½ Anish Giri–Alexander Donchenko
  • ½–½ Andrej Jesipenko–Maxime Vachier-Lagrave
  • 1–0 Alireza Firouzja–David Anton Guijarro
  • ½–½ Radoslaw Wojtaszek–Jorden van Foreest
  • Rond 4:
  • ½–½ Andrej Jesipenko–Nils Grandelius
  • ½–½ Maxime Vachier-Lagrave–David Anton Guijarro
  • ½–½ Aryan Tari–Alireza Firouzja
  • ½–½ Jorden van Foreest–Magnus Carlsen
  • ½–½ Alexander Donchenko–Radoslaw Wojtaszek
  • ½–½ Jan-Krzysztof Duda–Anish Giri
  • ½–½ Pentala Harikrishna–Fabiano Caruana
  • Rond 5:
  • 1–0 Nils Grandelius–Maxime Vachier-Lagrave
  • ½½ Magnus Carlsen–Alexander Donchenko
  • ½½ Fabiano Caruana–Andrej Jesipenko
  • ½½ Anish Giri–Pentala Harikrishna
  • ½½ Radoslaw Wojtaszek–Jan-Krzysztof Duda
  • ½½ Alireza Firouzja–Jorden van Foreest
  • ½½ David Anton Guijarro–Aryan Tari
  • Rond 6:
  • ½½ Nils Grandelius–Fabiano Caruana
  • ½½ Jan-Krzysztof Duda–Magnus Carlsen
  • 0–1 Alexander Donchenko–Alireza Firouzja
  • ½½ Maxime Vachier-Lagrave–Aryan Tari
  • 1–0 Jorden van Foreest–David Anton Guijarro
  • ½½ Andrej Jesipenko–Anish Giri
  • ½½ Pentala Harikrishna–Radoslaw Wojtaszek
  • Rond 7:
  • 1–0 Anish Giri–Nils Grandelius
  • ½–½ Magnus Carlsen–Pentala Harikrishna (0)
  • 1–0 Fabiano Caruana (½)–Maxime Vachier-Lagrave (1)
  • 0–1 Radoslaw Wojtaszek–Andrej Jesipenko (½)
  • 1–0 Alireza Firouzja–Jan-Krzysztof Duda (1)
  • ½–½ David Anton Guijarro–Alexander Donchenko (1)
  • 0–1 Aryan Tari–Jorden van Foreest
  • Rond 8:
  • ½½ Nils Grandelius–Radoslaw Wojtaszek
  • 1–0 Andrej Jesipenko–Magnus Carlsen
  • ½½ Fabiano Caruana–Anish Giri
  • ½½ Maxime Vachier-Lagrave–Jorden van Foreest
  • ½½ Alexander Donchenko–Aryan Tari
  • ½½ Jan-Krzysztof Duda–David Anton Guijarro
  • 0–1 Pentala Harikrishna–Alireza Firouzja
  • Rond 9:
  • 1–0 Magnus Carlsen–Nils Grandelius
  • ½½ Alireza Firouzja–Andrej Jesipenko
  • 0–1 Radoslaw Wojtaszek–Fabiano Caruana
  • 1–0 Anish Giri–Maxime Vachier-Lagrave
  • ½½ David Anton Guijarro–Pentala Harikrishna
  • ½½ Aryan Tari–Jan-Krzysztof Duda
  • ½½ Jorden van Foreest–Alexander Donchenko
  • Rond 10:
  • ½½ Nils Grandelius–Alireza Firouzja
  • ½½ Fabiano Caruana–Magnus Carlsen
  • 1–0 Anish Giri–Radoslaw Wojtaszek
  • 1–0 Andrej Jesipenko–David Anton Guijarro
  • ½½ Pentala Harikrishna–Aryan Tari
  • 1–0 Maxime Vachier-Lagrave–Alexander Donchenko
  • ½½ Jan-Krzysztof Duda–Jorden van Foreest
  • Rond 11:
  • ½½ David Anton Guijarro–Nils Grandelius
  • ½½ Magnus Carlsen–Anish Giri
  • ½½ Alireza Firouzja–Fabiano Caruana
  • ½½ Radoslaw Wojtaszek–Maxime Vachier-Lagrave
  • 1–0 Aryan Tari–Andrej Jesipenko
  • 1–0 Jorden van Foreest–Pentala Harikrishna
  • ½½ Alexander Donchenko–Jan-Krzysztof Duda
  • Rond 12:
  • ½½ Nils Grandelius–Aryan Tari
  • ½½ Anish Giri–Alireza Firouzja
  • ½½ Radoslaw Wojtaszek–Magnus Carlsen
  • ½½ Andrej Jesipenko–Jorden van Foreest
  • ½½ Fabiano Caruana–David Anton Guijarro
  • ½½ Maxime Vachier-Lagrave–Jan-Krzysztof Duda
  • 1–0 Pentala Harikrishna–Alexander Donchenko

Alla partier: