Dagens livesändningar

09.00: Följ svenskarna i Fagernes International
10.00: Följ svenskarna i Bundesligan
16.00: Följ svenskarna i Ungdoms-EM, 18 år
16.00: Följ svenskarna i Ungdoms-EM, 20 år
17.00: Följ Pia Cramling i Spanska ligan

Swedish Rapid Team battle

LIVE: [Final] [Division 1-kval]

Säsong 11

Slutställning, div 1:

  • 1) Eksjö SK 44p TILL FINAL
  • 2) Gävle SA 34p TILL FINAL
  • 3) Södra SASS 31p Till finalkval
  • 4) SS Seniorerna Uppsala 25p Till finalkval
  • 5) Farsta SK 21p Till finalkval
  • 6) Täby SK 18p Till finalkval
  • 7) Limhamns SK 16p
  • 8) Wasa SK 14p
  • 9) Örebro län SF 11p
  • 10) Kristallen 10p
  • 11) Jönköpings SS 6p TIll div 1-kval
  • 12) Stockholms SS 2p TIll div 1-kval
  • 13) SS Manhem 0p Degradering till div 2
  • 14) Linköpings ASS 0 Degradering till div 2

Slutställning, div 2:

  • 1) SK Kamraterna 48p TILL DIV 1
  • 2) Eskilstuna SK 40p TILL DIV 1
  • 3) Helsingborgs SS 26p Till div 1-kval
  • 4) Malmö AS 25p Till div 1-kval
  • 5) LASK 23 (116)
  • 6) Schack 08 23p (111)
  • 7) Team Pelaro 16p
  • 8) SK Rockaden 14p
  • 9) Götaverken-Lundby SK 12p
  • 10) Kålltorps SS 3p
  • 11) SS Gambit 1p
  • 12) HASK 1p
  • 13) Engelholms SK 0p
  • 14) Nolereds SK 0p

Arkiverade resultat

FINALEN, säsong 10:

PlacLagLeadersPoäng
1Linköpings ASS22+17+16+15+15+15+14+14+13+12153
2Eksjö SK21+17+16+14+14+13+13+13+12+11144
3Farsta SK17+16+16+14+13+13+13+12+12+10136
4Gävle SA17+16+14+12+12+12+12+11+11+11128
5Södra SASS19+15+15+14+12+12+12+12+10+4125
6Limhamns SK18+15+14+14+12+12+11+10+9+8123
Se fullständiga resultat här.

Div 1-kval, säsong 10:

PlacLagLeadersPoäng
1Schacksällskapet Manhem17+17+13+11+10+10+9+5+4+298
2Wasa SK12+11+11+10+9+7+6+4+4+377
3Stockholms Schacksällskap22+14+12+7+6+3+3+370
4Jönköpings Schacksällskap13+13+12+10+8+3+0+0+059
5Lunds Akademiska Schackklubb11+11+11+9+7+6+2+057
6Eskilstuna SKbragesjo 14+11+8+7+5+3+2+2+2+054
7Helsingborgs Schacksällskap10+10+8+7+6+5+4+050
8SS Gambit4+04
Se fullständiga resultat här.

Slutställning, grundserien, säsong 10

PlacLagPo
1Gävle SA112
2Farsta SK98
3Eksjö SK96
4Södra SASS92
5Limhamns SK86
6Linköpings ASS85
7Täby Schackklubb80
8SS Seniorerna Uppsala78
9Kristallen75
10Örebro län SF72
11Wasa SK56
12Lunds Akademiska Schackklubb50
13Stockholms Schacksällskap44
14Eskilstuna SK39
15Helsingborgs Schacksällskap36
16SS Gambit35
17Jönköpings Schacksällskap26
18Schacksallskapet Manhem26
19SK Rockaden26
20Schack 0820
21Kristineberg SK13
22HASK13
23Götaverken-Lundby12
24Team Pelaro Alingsås SS6
25Engelholms SK2
26Malmö Allmänna Schackklubb0
27Nolereds SK0
28Kålltorps schacksällskap0

Efter alla fem omgångar gäller detta: Lag 1–6: Finalspel. Lag 7–10: Spelar i div 1 säsong 11.
Lag 11–18: Kval till div 1 – de fyra bästa lagen i det kvalet spelar i division 1 nästa säsong. Lag 19–28: Spelar i div 2 säsong 11

Slutställning, final, säsong 9:

PlacLagPoäng
1SS Manhem144
2Farsta SK119
3Eksjö SK98
4Södra SASS79

Slutställning, div 1-kval, säsong 9:

PlacLagPoäng
1Wasa SK118
2Kristallen87
3Jönköpings SS60
4Helsingborgs SS57

Slutställning, grundserien, säsong 9:

PlacDIVISION 1TotalpoängSärskilj.
1Södra SASS38356
2Eksjö SK35353
3Farsta SK33348
4SS Manhem29356
5Gävle SA28341
6Täby SK21325
7SS Seniorerna Uppsala19323
8Limhamns SK11289
9Örebro län8269
10Wasa SK5254
11Kristallen4246
12Lunds ASK1239
13Stockholms Schacksällskap0122
Lag i grön färg: På slutspelsplats. Blå färg: Måste kvala för att behålla division 1-platsen. Röd färg: Nedflyttning.
PlacDIVISION 2TotalpoängSärskilj.
1Team Pelaro Alingsås48308
2Linköpings ASS29251
3Helsingborgs SS29241
4Jönköpings SS28231
5SS Gambit24234
6SK Rockaden18205
7Eskilstuna SK16198
8HASK16194
9Schack 089178
10Hisingsalliansen8165
11Malmö AS7135
12Kålltorps SS0102
13Kristineberg SK095
Lag i grön färg: Uppflyttning till division 1. Lag i blå färg: Kvalar om div 1-platser med lag 10 och 11 i division 1.

Informationssidan för Swedish Rapid Team Battle.