Distriktsfinal Stockholm Dag 1 2016-04-18

Datum: 2016-04-18
Deltagare: 2014
 3 ronder
GRUPP A (486 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Duvboskolan 4A 280
2 Vaxö skola 4A 268
3 Årstadalsskolan 4A 258
4 Midgårdsskolan 4A 247
5 IES Nacka 4A 246
6 Hägerstenshamnens skola 4A 242
7 Helenelundsskolan 4A 235
8 Vilans skola 4A 233
9 Töjnaskolan 4A 230
10 Alfaskolan 4A 225
11 IES Enskede 4A 218
12 Kvarnbyskolan 4A 209
13 Granbackaskolan 4A 207
14 Kristofferskolan 4A 205
15 Aspuddens skola 4A 200
16 Örbyskolan 4A 198
17 Hammarbyskolan Norra 4A 195
18 Tullgårdsskolan 4B 191
19 Enskedefältets skola 4A 185
20 Tallbackaskolan 4A 184
21 Sköndalsskolan 4A 183
22 Hästhagsskolan 4A 154
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP B (392 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Vilans skola 4B 268
2 Örbyskolan 4B 264
3 Aspuddens skola 4B 261
4 Vaxö skola 4B 256
5 Enskedefältets skola 4B 252
6 Tallbackaskolan 4B 249
7 Helenelundsskolan 4B 239
8 IES Nacka 4B 236
9 Hammarbyskolan Norra 4B 227
Kristofferskolan 4B 227
11 Alfaskolan 4B 223
IES Enskede 4B 223
13 Hästhagenskolan 4B 218
14 Årstadalsskolan 4B 213
15 Töjnaskolan 4B 12
16 Sköndalsskolan 4B 209
17 Granbackaskolan 4B 209
18 Kvarnbyskolan 4B 163
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP C (392 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Studemasken 4 286
2 Örbyskolan 4C 240
3 S:t Eriks katolska skola 4 239
4 Aspuddens skola 4C 232
5 Sundby skola 4 228
6 IES Nacka 4C 227
7 Österskärsskolan 4B 226
8 Stockholms Internationella Montessoriskola 4 225
9 Hässelby Villastads skola 4C 223
10 Enskedefältets skola 4C 219
11 IES Enskede 4C 218
12 Hästhagsskolan 4C 206
Sollentuna International School 4 206
14 Älvkvarnskolan 4B 205
Helenelundsskolan 4C 205
16 Sköndalsskolan 4C 198
17 Bagarmossens skola 4C 187
Hägerstensåsens skola 4C 187
19 Futuraskolan International 4 180
20 Sigfridsborgsskolan 4 Blå 44
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP D (368 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Rikstens skola 4A 256
  Älvkvarnsskolan 4A 256
3 Stocksundsskolan 4D 246
4 Montessoriskolan Växthuset 4 grå grön 241
5 Tullgårdsskolan 4A 230
6 Rödabergsskolan 4A 227
7 Kunskapsskolan Saltsjöbaden 4:1 222
8 Sigfridsborgsskolan 4 Grön 220
Maria Elementarskola 4A 220
10 Österskärsskolan 4C 218
11 IES Enskede 4D 217
12 DaVinciskolan 4 216
13 Södermalmskyrkans kristna skola 4A 215
14 Engelbrektsskolan 4B 214
IES Nacka 4D 214
16 Bagarmossens skola 4D 211
17 Solhemsskolan 4D 205
18 Aspudcdens skola 4D 204
19 Kista Grundskola 4D 187
20 Kymlingeskolan 4 160
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen
GRUPP E (376 spelare)
Plac Klass Poäng
1 Fredrikshovs slotts skola 4 276
2 Musikskolan Lilla Akademien 4 275
3 Skolan Lär 4 258
4 Al-Zahraaskolan 4 244
5 Nybohovsskolan 4 239
6 Europaskolan Vasastan 4 236
7 Bromma Enskilda skola 4 235
8 Vibyskolan 4 232
9 Birkaskolan 4 231
10 Fisksätraskolan 4 230
11 Ekensbergsskolan 4 220
12 Tornadoskolan 4 207
13 Novia Engelska skolan 4A 204
14 IES Nacka 4E 186
15 Grundskolan Metapontum 4 174
16 IES Enskede 4E 186
17 Estniska skolan 4 154
18 Sigfridsborgsskolan 4 Röd 112
De 2 främsta lagen vidare till riksfinalen