
Stockholm Elo Challenge, som spelas i anslutning till och under Kristi Himmelfärdshelgen, är tillbaka.
Det handlar om “classical chess”, nio så kallade långpartier under fem dagar 13-17 maj.
Förra året segrade GM Jonathan Westerberg på 8 poäng av 9.

– Jag tror att det är tionde gången som turneringen anordnas, när det var som störst var vi 70-80 deltagare, berättar tävlingsledaren Mikael Helin.
Turneringen arrangeras i Stockholms Schackförbunds regi, i Stockholms Schacksalonger. Förra året var namnet “Salongernas Chess Challenge”.
– Jag har varit sen med att ändra tillbaka till det gamla namnet, som trots allt är bättre. Så för de som redan har anmält sig till “Salongernas Chess Challenge”, den anmälan gäller givetvis, säger Mikael Helin.
De som vill undvika dyrare anmälningsavgift, bör anmäla sig senast på måndag.
– Fram till dess har vi rabatterad anmälan, berättar Helin.
Den högst rankade spelaren i skrivande stund är IM Axel Falkevall.
Tävlingen inleds på onsdag om en vecka.
Att Stockholm Elo Challenge avgörs under en populär långhelg, har fått arrangören att återigen erbjuda ett annorlunda koncept.
– Det går att välja två frironder, eller “bye” under tävlingen. Då får man en halv poäng per rond för de två ronderna. Och det är 90 minuters betänketid för 40 drag, men sedan är det 15 minuter för resten av partiet med trettio sekunders increment, berättar Helin.
Önskan om frirond måste meddelas i förväg och detta gäller ej rond 8 eller 9. Schweizerlottning gäller.
På grund av en kommunikationsmiss kom inte inbjudan upp på Stockholms Schackförbunds hemsida förrän väldigt sent.
Arrangören förlänger därför rabatten för tidig betalning till måndag 11 maj 24.00
– Då känns det också rättvist att eventuella titelhållare ( IM och GM ) får till den tiden att anmäla sig, konstaterar Mikael Helin.
Enklaste sätt att betala startavgiften är att swisha till 070-1417070.
– Kom ihåg att du numera både måste anmäla dig på nätet och bekräfta via maillänk, att du ska delta.