Lagschack på nätet gör comeback – favorit i repris

Publicerad 3 december, 2025 av Ingemar Falk

Några rubriker från svenska lagtävlingen som spelades online under pandemiåren.

Under pandemin blev svenska schackligan online – Swedish chess team battle – en räddare i nöden. Den möjliggjorde såväl schackspelande som en känsla av lagtillhörighet och gemenskap under de begränsande omständigheter som då var för handen.

Som mest deltog nästan 400 spelare från 35 lag i fyra divisioner. Utöver detta startades också en snabbschacksliga under ledning av Marijan Pavcevic, Kristineberg SK, med lika stort intresse bland klubbarna.

I dag är coronapandemin ett minne blott som tur är, och det traditionella schacket är tillbaka – och blomstrar.

Samtidigt har röster hörts att det kunde vara kul att ha kvar i alla fall någonting av den digitala lagtävlingskulturen – med sitt speciella arenaformat – som växte fram under åren 2020–2021.

I syfte att testa aptiten för ett sådant komplement på schackhimlen, berättar Sveriges Schackförbunds generalsekreterare Håkan Östling att SSF kommer lansera ett försöksprojekt och erbjuda en digital tävling i lagblixt i mars månad under fem söndagskvällar kl 18.30-20.00, med start den 1 mars.

Den digitala lagtävlingen som liksom originalet spelas på Lichess under arenaformat kommer sedan att utvärderas. Förhoppningsvis blir det ett stort intresse även denna gång?

Lagtävlingen kommer att heta Svenska Blixtserien och du kan läsa mer här på infosidan på Lichess.

Reglerna i Svenska Blixtserien finns att läsa här.

Mer detaljerad information kommer att presenteras här på schack.se i början av januari.

Men gör en notering i kalendern redan nu, och börja samla dina klubbkamrater!

Info om Blixtserien Regler