Nio spelare i topp i Påskturneringen

Publicerad 18 april, 2025 av Ingemar Falk

Michael Duke, Akademiska Schacksällskapet Umeå. Foto: Sveriges Schackförbund

Påskturneringen i Norrköping inleddes på långfredagen med tre ronder. Först två inledande omgångar snabbschack följt av ett långparti.

Hela nio spelare är i topp på maximala tre poäng: Axel Falkevall, Jung Min Seo, Carlos Törnberg, Søren Bogø, Josed Ask, Ludvig Carlsson, Christopher Krantz, Michael Duke och Carl Cederstam.

Så här i slutet på GP-serien är det också intressant att följa kampen i totala ställningen. Den leds av stormästaren Thomas Ernst som dock fick en tung start i Påskturneringen med två förluster.

En av dem kom i andra ronden mot skotske Umeåspelaren Michael Duke:

Redan nu står det klart att Thomas Ernst inte kan utöka sin totala poängsumma på 24 poäng, och lär få se sig utmanad av flera spelare som är på plats i Norrköping. Bland dem Anton Frank, Josef Ask och Axel Falkevall.

Påskturneringen fortsätter nu närmast med två dagar bestående av dubbelronder med långpartier. Schack.se återkommer med en rapport om dessa omgångar på påskdagen.

Lilla Påskturneringen

I Lilla Påskturneringen öppen för spelare med max 1750 i elo består täten av endast två spelare som tagit maxpoäng: Hamed Sedaqatyar, Kristineberg SK och Johan Sundell, SS Delectus.

Totalställningen i Lilla GP toppas av Desmond Ekman Matoros från Stockholmsklubben SK Rockaden, och han har fått en fin start här i Norrköping, och delar tredjeplatsen på 2,5 poäng.

Live & resultat