
De svenska spelare som nu befinner sig på brittiska öarna och spelar schack blandar verkligen och ger. På Isle of Man verkar GM Pia Cramlings storform från Europacupen som bortblåst och hon har tagit ½ poäng på de inledande tre ronderna. Lite bättre går det för maken GM Juan Bellon som inledde med två starka remier mot 2600+ spelare, bland dem GM Emil Sutovsky från Israel. Bellon förlorade dock i tredje ronden mot en stark IM.
WIM Inna Agrest som även om hon deltar på Isle of Man har tagit 1 poäng efter vinst i tredje ronden.
Bättre går det dock för GM Tiger Hillarp Persson som har inlett med två raka vinster, om än mot beskedligt motstånd, i 44:e upplagan av Guernsey Chess Festival där han tillhör stammisarna och har sju tidigare turneringssegrar.
Svensken är en av åtta spelare som vunnit båda sina inledande partier, vilket med tanke på att turneringen endast omfattar sju ronder är viktigt att göra. Bland andra i den skaran återfinns de övriga två stormästare som deltar, GM Oleg Korneev och GM Jean-Pierre Le Roux.
Chess-results (Guernsey)
Chess-results (Isle of Man)