Vi saknar för närvarande flera av de tidigaste årgångarna av TfS men vi publicerar dem med ojämna mellanrum allt eftersom vi får tag på dem.
Inför 1902 års årgång av Tidksrift för Schack togs tidskriften över av Gustaf och Ludvig Collijn. Bland mycket annat berättades att Emanuel Lasker utnämts till professor i matematik, att ett nytt schacksällskap i Östersund bildats och att en ny schackspalt öppnats i Göteborgs Aftonblad.
I årets fjärde nummer publicerades en artikel ”om löpare af lika färg i slutspel” och i det sjätte publicerades partier och referat från den årliga matchen mellan Göteborg och Stockholm. Om allt detta och mycket därtill stod det att läsa i TfS under 1902! Så ladda ner tidningarna och hugg in på ett smörgåsbord av turneringsreferat, kommenterade partier, studier, historiska artiklar, intervjuer och mycket annat.