
- Följ EM: [Live & resultat]
Under barndomsåren var islänningen Vignir Vatnar Stefansson en flitig gäst i svenska turneringar som Rilton Cup, Hasselbacken Chess Open, Kvibergspelen och Uppsalas schackfestivaler.
Nu har Vignir Vatnar hunnit bli 23 år och vuxit sig in i Europaeliten.
Efter sex av elva ronder i pågående EM i polska Katowice är islänningen ensam i topp på 5,5 poäng.
Bakom honom jagar en hel klunga på 5 poäng, bland dem hittar vi ännu en nordbo: dansken Jonas Buhl Bjerre.

För Sveriges del ligger Erik Blomqvist bäst placerad på en delad 18:e plats på 4,5 poäng. Han klev definitivt in i toppstriden med segern mot den högrankade IM-spelaren Vaclav Finek (2571) från Tjeckien.
När tidsnöden var avklarad tog sig Erik Blomqvist en kort lutare på sex minuter och levererade detta briljanta angrepp med de vita pjäserna.

Startfältets andre svensk, Linus Johansson, står på 4 poäng och är på en placering i paritet med hans startranking.
Att spela remier har inte varit Linus melodi, här har det vrit allt eller inget. Hittills har det blivit fyra vinster och två förluster.
Här är en av hans segrar som kom i den tredje ronden mot franske IM-spelaren Yann Salaun.

