Svenska segrar i avslutningen

Publicerad 5 september, 2021 av Ingemar Falk

Nils Grandelius blev bäste svensk i schack-EM 2021 i Reykjavik. Han slutade på 27:e plats. Foto: Lars OA Hedlund

Det blev vinster för både Nils Grandelius och Tiger Hillarp när schack-EM 2021 avslutades på söndagen med den elfte och sista ronden.

Så här såg det ut när Grandelius besegrade franske stormästaren Marc Maurizzi:

Segern till trots blev det ingen topp 23-placering som ger en plats i nästa World cup. Nu har Sverigeettan Grandelius ändå stora chanser att få en stol där. 40 först placerade lagen i OS 2022 får en plats som måste gå till en av spelarna i lagen, dock kan ECU bestämma att hälften av dessa platser i stället ska gå till ett ”continental event”,

Nu blev det en 27:e plats för Nils Grandelius medan Tiger Hillarp blev 83:a.

Ryske stormästaren Anton Demtjenko blev europamästare i schack 2021. Foto: EICC/Reykjavik open

EM-guldet gick till ryssen Anton Demtjenko medan tyske supertalangen Vincent Keymer tog andraplatsen.

Svernska schackpubliken kan snart se den unge Keymer i Malmö när han spelar TePe Sigeman 23–29 september.

EM-tvåan i schack 2021: Vincent Keymer, Tyskland. Foto: EICC/Reykjavik open

En fullträff för arrangörerna att ha fått en så formstark spelare. Även Nils Grandelius spelar i TePe Sigeman och om han skulle känna revanschlust är det nog ingenting jämfört med Gawain Jones som också spelar i Malmöturneringen.

Tiger Hillarp och Gawain Jones – två stormästare som hade sett fram emot ett mer framgångsrikt EM än vad det blev. Foto: Lars OA Hedlund

Engelsmannen kom till Reykjavik som toppseedad i EM, men hamnade på en mycket blygsam 70:e plats. Gawain Jones tappade dessutom 27 elo-poäng från sina 2685.

Även för svenska stormästarna sjönk elotalen i EM. Nils Grandelius tappade inte så mycket, bara 4 poäng, men för Tiger Hillarp blev tappet 20 poäng.

Slutställningen i schack-EM 2021

PlacTit.SpelareLandEloPoTB
1GMDemchenko AntonRUS25978,52617
2GMKeymer VincentGER26028,52577
3GMSarana AlexeyRUS26438,02592
4GMDeac Bogdan-DanielROU26398,02510
5GMPiorun KacperPOL26087,52605
6GMMamedov RaufAZE26547,52599
7GMErdos ViktorHUN26147,52593
8GMHuschenbeth NiclasGER25927,52590
9GMNavara DavidCZE26757,52577
10GMSanal VahapTUR25577,52572
11GMBluebaum MatthiasGER26747,52556
12GMVocaturo DanieleITA26307,52554
13GMAntipov Mikhail Al.RUS26077,52547
14GMPaichadze LukaGEO25647,52543
15GMYilmaz MustafaTUR26307,52542
16GMFridman DanielGER26217,52542
17GMMamedov NidjatAZE25957,52528
18GMSvane RasmusGER26157,52515
19GMGabuzyan HovhannesARM25877,02619
20GMIvic VelimirSRB25717,02618
21GMNagy GaborHUN25187,02618
22GMBjerre Jonas BuhlDEN25507,02613
23GMLagarde MaximeFRA26317,02573
24GMPantsulaia LevanGEO25647,02566
25GMNisipeanu Liviu-DieterGER26717,02555
26GMSargissian GabrielARM26827,02554
27GMGrandelius NilsSWE26667,02548
28GMDonchenko AlexanderGER26577,02547
29GMSebenik MatejSLO24927,02542
30GMThybo Jesper SondergaardDEN25877,02540
83GMHillarp TigerSWE25436,02359
154Hagevi VidarSWE03,51982
TB=Tiebreak (särskiljning) Motståndarnas snittrating där den med lägst elo plockas bort.