Kulturministern & skidstjärnan hälsade till spelarna i Damallsvenskan

Publicerad 26 maj, 2025 av Ingemar Falk

Kulturministern Parisa Liljestrand och skidstjärnan Charlotte Kalla var ett par av dem som skickade en speciell hälsning till spelarna i Damallsvenskan 2025. Foto: Kristian Pohl AB/Regeringskansliet, Jörgen Isaksson/Västergötlands Schackförbund och Ulf Gustavsson, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

Spelarna i Damallsvenskan i schack blev peppade inför varje rond – från ett oväntat håll. Till varje omgång fick spelarna lyssna på en hälsning från bland andra Sveriges kulturminister Parisa Liljestrand och flerfaldiga OS-mästaren i längdåkning: Charlotte Kalla.

Och så världens bästa kvinnliga spelare genom tiderna: Judit Polgar

Det var Max Karle – ordförande hos arrangerande i Team Pelaro Alingsås SS – som kom på initiativet med hälsningarna och genomsvaret blev förträffligt.

Det är inte varje schackturnering i Sverige som uppmärkas på detta sätt av såväl ministrar som idrottsstjärnor.

Här är alla hälsningar som gjordes:

Rond 1, Parisa Liljestrand, kulturminister:

Kulturminister Parisa Liljestrands hälsning till spelarna i Damallsvenskan. Foto: Foto: Kristian Pohl AB/Regeringskansliet

”Hälsning till Sveriges schack-damer
Schack är en del av en rik kultur som sträcker sig över årtusenden, där varje
drag rymmer historia, tanke och kreativitet. Det är verkligen glädjande att se
fler kvinnor ta plats vid schackbrädet, i ett sammanhang som länge
dominerats av män. Er närvaro bidrar till att öppna upp spelet för fler, tillför
nya perspektiv och stärker en mångfald som berikar schackens värld.
Schack är inte bara kultur – det tränar också koncentration, tålamod och
strategiskt tänkande, färdigheter som är värdefulla långt utanför spelbrädet.
Från regeringens sida satsar vi på att få fler flickor att söka sig till
matematiska och tekniska utbildningar genom vår STEM-strategi, och det
logiska tänkande som utvecklas vid schackbordet kan vara en lustfylld
inkörsport.
Genom ert engagemang visar ni att schack är både inkluderande och
utvecklande – och att det verkligen är ett spel för alla. Jag önskar er alla ett
fantastiskt mästerskap, med många bra partier och nya bekantskaper!”

Parisa Liljestrand, kulturminister

Rond 2, Judit Polgar, schackspelare:

”Enjoy the beautiful game of chess, and share it with your family. I truly believe that if all children learned chess – and the thinking skills it develops – we’d have a better world. To all the participants, I wish you great games, joy, fun, and the best of luck!”

Rond 3, Charlotte Kalla, skidåkare:

”Som många andra fängslades jag av serien Queen’s Gambit under hösten 2020. Det var när pandemin fått fäste i Sverige och jag var en av dem som insjuknade. Jag minns hur jag under vägen tillbaka plöjde den serien under ett skidläger i min ensamhet i Vålådalen.
All respekt för den kunskap ni besitter och alla prestationer på topp som ska ut i helgen! Stort lycka till!”

Rond 4: Håkan Jalling, förbundsordförande, SSF

”Vid vissa tillfällen är man extra stolt att vara förbundsordförande – som exempelvis nu. Redan före pandemin bestämde vi oss för att reformera damallsvenskan som ett viktigt steg att lyfta schacket för tjejer. Men sen kom pandemin och slog undan alla planer.
När vi väl kom igång blev det genast succé. Mycket på grund av er. Vi valde att gå utanför klubbarna och gjorde det tillåtet att sätta ihop andra lag; från distrikt, städer, kompisar. Det var nog själva nyckeln.
Nu är drömmen att på sikt öppna upp för en division 2 som ska spelas samtidigt. Det ger möjlighet för flera spelare och kanske även yngre och mer oerfarna spelare. Som kan lära av er.
Ni ska veta att ni är mycket viktiga för svenskt schack. Som förebilder för andra tjejer – att locka unga att börja, att locka vuxna att våga ta kontakt med en klubb och inte minst att se till att få andra att stanna kvar i schacket.
Jag hoppas att ni får en fin helg tillsammans. Både vid brädet, men också socialt.” 

Rond 5: Jonas von Essen, minnesmästare

Att minnas är en sak, men hade jag kunnat välja hade jag ännu hellre varit bra på schack! Väldigt imponerad av era förmågor! Kör hårt nu i ronden som kommer!

I den sjätte ronden skickade arrangerande Team Pelaro Alingsås en egen hälsning till spelarna.

Damallsvenskan 2025 vanns av Wasa SK.

Så slutade Damallsvenskan 2025