Laddar Evenemang

« Alla Evenemang

Lag-EM

november 12 november 21

[LIVE – öppna klassen]

[LIVE – damklassen]

[RESULTAT – öppna klassen]

[RESULTAT – damklassen]

  • Sveriges lag, öppna klassen:
    GM Nils Grandelius, Premium chess club
    GM Tiger Hillarp, Växjö SK
    GM Erik Blomqvist, Rockaden Stockholm
    GM Jonathan Westerberg, Stockholms Schacksällskap
    IM Linus Johansson, Limhamns SK
  • Sveriges lag, damklassen:
    GM Pia Cramling, Wasa SK
    WIM Inna Agrest, Team Pelaro Alingsås
    WFM Jelena Andric, Wasa SK
    Margo Zaritovskaja, Västerås SK
    Anna Cramling, Wasa SK

Spelschema

  • Fre 12 nov, kl 15.00: Rond 1
  • Lör 13 nov, kl 15.00: Rond 2
  • Sön 14 nov, kl 15.00: Rond 3
  • Mån 15 nov, kl 15.00: Rond 4
  • Tis 16 nov, kl 15.00: Rond 5
  • Ons 17 nov, kl 15.00: Fridag
  • Tor 18 nov, kl 15.00: Rond 6
  • Fre 19 nov, kl 15.00: Rond 7
  • Lör 20 nov, kl 15.00: Rond 8
  • Sön 21 nov, kl 15.00: Rond 9

Startranking, öppna klassen

RankLagElosnitt
1Russia2722
2Azerbaijan2717
3France2708
4Poland2681
5England2677
6The Netherlands2666
7Ukraine2650
8Germany2641
9Spain2639
10Hungary2632
11Armenia2629
12Serbia2603
13Croatia2602
14Romania2601
15Czech Republic2600
16Israel2594
17Turkey2588
18Denmark2577
19Slovenia 12572
20Greece2568
21Italy2566
22Austria2556
23Georgia2553
24Sweden2553
25Norway2546
26Switzerland2533
27Iceland2513
28Slovakia2487
29Montenegro2455
30Belgium2447
31Lithuania2444
32Albania2436
33Slovenia 22387
34Finland2356
35Kosovo2321
36Scotland2263
37Ireland2216
38Wales2120

Startranking, damklassen

RankLagElosnitt
1Russia2539
2Georgia2474
3Poland2403
4Ukraine2399
5Azerbaijan2383
6France2381
7Armenia2371
8Spain2366
9Germany2364
10Romania2332
11Hungary2317
12Serbia2302
13Italy2299
14The Netherlands2288
15Israel2260
16Slovenia 12250
17Czech Republic2245
18Greece2232
19Slovakia2232
20Turkey2209
21Switzerland2199
22Sweden2194
23Croatia2188
24Slovenia 22147
25England2137
26Norway2131
27Austria2106
28Lithuania2054
29Belgium1983
30Iceland1981