Laddar Evenemang

« Alla Evenemang

Europacupen, öppen klass

september 18 september 24

[LIVE] [RESULTAT]

Ställningen efter 3 ronder

Pl.LandLagSp– Po TB
1RUSMednyi Vsadnik3300642,0
2CZEAVE Novy Bor3300638,0
3RUSKPRF3300636,0
4ISRBEER SHEVA3300634,0
5ESPSilla-Valencia Origin of Chess3300626,0
6MKDAlkaloid3201437,0
7AZEVugar Gashimov3201430,0
8DENTeam XtraCon3201426,0
9MKDPrilep3201421,0
10ISLSkakfelag Selfoss3201420,0
11MKDGambit Asseko SEE3201420,0
12NOROfferspill Chess Club3201417,0
13SLOMaribor Poligram3201417,0
14IRLGonzaga3201417,0
15FRAASNIERES Le Grand Echiquier3201416,0
16ISLReykjavik3201414,0
17SWEStockholms Schacksällskap3201414,0
18ESPAndreu Paterna3201413,0
19SRBSloven Ruma3201412,0
20KOSDrejtesia3102222,0
21AUTSV Raika Rapid Feffernitz3102216,0
22BELSchachfreunde Wirtzfeld3102216,0
23SUISchachgesellschaft Riehen3102215,0
24KOSDardania3102214,0
25SWELunds ASK3102214,0
26LUXGambit Bonnevoie3102213,0
27DENNordkalotten3102212,0
28MDAPerfect3102210,0
29NORBærum Schakselskap310229,0
30NEDEn Passant310226,0
31NEDZuid-Limburg310226,0
32ISLViking Chess Club310225,0
33SWEWasa SK310225,0
34MKDGostivar3003013,0
35LUXDe Sprenger Echternach300309,0
36ENGSussex Martlets300309,0
37SWETeam Pelaro Alingsås300306,0
38IRLSt Benildus300306,0
TB=Olympiad-Sonneborn-Berger-Tie-Break without lowest result (Khanty-Mansiysk)

Svenska lagen med startranking:

  • Stockholms Schacksällskap (rankat 13)
    GM Jonathan Westerberg (2526)
    IM Jung Min Seo (2469)
    IM Martin Lokander (2452)
    IM Can Ertan (2384)
    FM Deniz Arman (2336)
    FM Eric Thörn (2292)
    Stefan Lindh (1872)
  • Lunds ASK (20)
    GM Axel Smith (2451)
    IM Björn Ahlander (2383)
    FM Drazen Dragicevic (2344)
    FM Martin Jogstad (2341)
    FM Isak Storme (2304)
    Alexander Nord (2144)
  • Team Pelaro Alingsås (30)
    FM Hampus Sörensen (2383)
    Ingvar Andreasson (2331)
    WIM Inna Agrest (2256)
    Arvin Rasti (2219)
    Anders Wengholm (2198)
    Eva Johansson (1847)
  • Wasa SK (35)
    IM Dan Cramling (2292)
    WGM Dana Reizniece-Ozola (2283)
    FM Felix Nordström (2083)
    WFM Jelena Andric (2056)
    Birger Wenzel (1974)
    Lennarth Eriksson (1941)
    Gjorgji Minovski (1917)
  • Svenska spelare i andra lag:
    IM Christian Jepson (2407) – Nordkalotten, Danmark
    Anton Darnell (2006) – Bærum Schackselskap, Norge

Startranking – alla lag

RankLandLagElosnitt
1MKDAlkaloid2702
2RUSMednyi Vsadnik2694
3CZEAVE Novy Bor2677
4RUSKPRF2655
5ESPC.A.Silla2612
6DENTeam XtraCon2592
7ISRBEER SHEVA2584
8NOROfferspill Chess Club2577
9AZEVugar Gashimov2562
10SRBSloven Ruma2532
11ISLSkakfelag Selfoss2511
12SUISchachgesellschaft Riehen2452
13SWEStocholms Schacksällskap2410
14BELSchachfreunde Wirtzfeld2396
15SLOMaribor Poligram2386
16MKDGambit Asseko SEE2356
17MKDPrilep2353
18MDAPerfect2347
19FRAASNIERES Le Grand Echiquier2342
20SWELunds ASK2328
21ESPAndreu Paterna2310
22ISLReykjavik2298
23LUXGambit Bonnevoie2274
24ISLViking Chess Club2259
25NEDZuid-Limburg2255
26KOSDrejtesia2250
27LUXDe Sprenger Echternach2250
28IRLGonzaga2242
29DENNordkalotten2234
30SWETeam Pelaro Alingsås2206
31MKDGostivar2199
32KOSDardania2174
33NORBærum Schakselskap2146
34ENGSussex Martlets2138
35SWEWasa SK2105
36AUTSV Raika Rapid Feffernitz2100
37NEDEn Passant2062
38IRLSt Benildus1931