Caruana i ensam ledning i kandidatturneringen

Publicerad 19 mars, 2018 av Sverrir Thór

Kandidatturnerinen i tyska huvudstaden Berlin är nu inne på sin andra halva och efter åtta spelade ronder är amerikanen Fabiano Caruana nu i ensam ledning med 5½ poäng. I sjunde ronden vann han den inför turneringen favorittippade Levon Aronian samtidigt som den hittills värste konkurrenten, Shakriyar Mamedyarov, spelade remi mot Alexander Grischuk. I rond åtta spelade båda sedan remi, Caruana mot landsmannen Wesley So och Mamedyarov mot Sergey Karjakin.

Den ende som vann i åttonde ronden var Alexander Grischuk som tidigt i partiet mot legendaren Vladimir Kramnik fick en merbonde, en merbonde som sedan var det som avgjorde efter ett långt och kampfyllt slutspel där Kramnik stretade emot länge men fick till slut ge sig. Grischuk är tack vare segern nu på ensam tredjeplats, med 4½ poäng, en halva bakom Mamedyarov.

Kramnik som började så bra har inte haft många rätt de senaste ronderna, två remier är allt han har mäktat med de senaste på fem ronderna och om han ska ha någon chans att återigen få spela om världsmästartiteln måste den forne världsmästaren börja gräva djupt i den erfarenhetsbank han besitter. Det måste även Aronian göra, förhandsfavoriten delar nu bottenplacering med Wesley So, båda har 2½ poäng och verkar långt borta från en VM-match i höst.

Rond nio spelas imorgon klockan 15 och då möts:

So – Grischuk
Caruana – Ding Liren
Aronian – Mamedyarov
Karjakin – Kramnik

Chess24