
Några dagar innan starten av Lidköpng Open är 87 spelare anmälda.
– Vi måste vara nöjda. Både med antalet anmälda och med nivån på spelarna, konstaterar arrangören Peter Fransson.
Som tillägger:
– Vi fortsätter att ta emot anmälningar, utan förseningsavgift, fram till klockan 12 på torsdag. Men de som anmäler sig de här sista dagarna kan betala i spellokalen när de anländer.
Bland de anmälda märks, bland andra: Stormästarna Erik Blomqvist, Pia Cramling och Thomas Ernst. Internationlla mästarna Jung Min Seo, Edvin Trost och Bengt Svensson. Samt ett gäng FIDE Mästare: Joachim Solberg, Gösta Svenn, Kasib Laith och Josef Ask.
Det finns utöver dessa spelare även flera farliga ”outsiders” i startfältet.

Det blir första gången som Rockaden-lagkamraterna Edvin Trost och Jung Min Seo möts i en turnering med lite längre betänketid (45 minuter + 10 sekunder per drag), sedan de spelade särspel om SM-titeln i Sverigemästarklassen i SM i Jönköping tidigare i somras.

Lidköping Open, en sjurondig schweizerturnering, spelas 29-30 augusti på Stadshotellet i Lidköping.