Schack i Skolan-Mästarna

Är du redo att visa dina schackkunskaper och tävla mot de bästa eleverna i landet? Då är Schack i skolan-Mästarna tävlingen för dig! Denna spännande och roliga tävling är öppen för alla mellanstadieelever är medlemmar i en skolschackklubb och som har spelat schack i skolan.

Så här går Schack i skolan-Mästarna till:

  • Deltävlingar: Deltävlingarna spelas under våren. Deltävlingarna är kvalificerande till riksfinalen och spelas som individuella arenaturneringar med betänketid 10+5. Deltävlingarna genomförs som en Grand Prix-tävling.
  • Riksfinalen: De bästa spelarna från deltävlingarna och deltagare från Schackfyranmästarens riksfinal är kvalificerade till riksfinalen som spelas under SM i Uppsala, i 8 ronder med schackklocka.

Deltävlingarna
Deltävlingarna är kvalificerande till riksfinalen genom att samla ihop tillräckligt med poäng under deltävlingarna. Man behöver delta i flera deltävlingar för att kvalificera sig.

Resultat
Slutresultat för Schack i skolan-Mästarna hittar du här: RESULTAT

Hur anmäler man sig till deltävlingarna?
Anmälan öppnar under våren 2026. Alla deltagande elever behöver vara medlem i en skolschackklubb.

Vem får anmäla sig till deltävlingarna?
Vilka årskurser som blir aktuella för säsongen 2025/26 kommer att publiceras här i höst. Alla deltagare måste dessutom på något sätt deltagit i Schack i skolan.

Schack i Skolan-Mästarnas Riksfinal
Riksfinalen spelas under SM. Riksfinalen spelas som en schweizerturnering med 8 ronder med betänketid 10+5. Kvalificeringsmetoder kommer att publiceras här i höst.

Riksfinalen 2026 spelas under SM i Jönköping.

Bestämmelser 2024/25
Detaljerade regler och bestämmelser hittar du här