Dramat över – Uppsala SSS och SS Manhem går upp i Superettan

Publicerad 29 mars, 2025 av Ingemar Falk

Det sista partiet i matchen Limhamns II–SS Manhem. Joel Åkesson (t h) spelar remi med mersmak mot Amir Tadjerbashi. Därmed är det definitivt klart att Manhem går upp. Foto: Kaj Engström

Uppsala Skolschacksällskap och Göteborgsklubben SS Manhem kommer att spela i Superettan nästa säsong. Det står klart sedan lagen korats till segrare i sina kvalmatcher mot Burgsvik Alva SK respektive Limhamns SK II.

Medan Uppsala SSS vann komfortabelt med 5½–2½ mot Gotlandslaget Burgsvik Alva SK var det desto hårdare i drabbningen mellan Limhamn II och Manhem.

Matchen slutade 4–4, och när lagen tagit lika många poäng på bord 1–4 fick man börja kolla nedåt på borden för att hitta resultaten som skiljde lagen åt. Mötet på bord 5 mellan Limhamns Joel Hogeman och Manhems David Fendrich slutade remi, och då blev mötet på bord 6 avgörande i stället, där Limhamns Martin Ollén förlorade på tid mot Manhems Harald Berggren Torell.

– Där och då visste jag inte hur avgörande det resultatet skulle bli, säger Harald Berggremn Torell som dessutom är lagledare för Manhem.

– Det var förstås väldigt tufft för Martin Ollén att förlora på tid, men han tog det ändå med bra klass måste jag säga – som en gentleman. Att det är sånt som händer i schack.

Limhamns Martin Ollén med de vita pjäserna mot Manhems Harald Berggren Torell. Ett möte som blev avgörande i kvalmatchen till Superettan. Foto: Claes Fransson

Harald Berggren Torell fortsätter:

– När vårt parti slutade var det fortfarande flera som var igång. Allt eftersom förstod jag att det var vårt möte som skulle bli betydelsefullt.

Med Berggrens Torells seger på bord 6 utsågs alltså Manhem till vinnare i matchen, och får därmed spela i Superettan nästa säsong.

Limhamns sista hopp i slutet på matchen var att Amir Tadjerbashi skulle besegra Manhems Joel Åkesson på bord fyra och därmed ändra förutsättningarna.

Partiet höll på längst av alla och Joel Åkesson fick remi med mersmak och ordnade alltså segern åt sitt Manhem:

Manhem är sedan tidigare en van aktör i de översta serierna i Schackallsvenskan, men det har gått sex-åtta år sedan klubben var med och härjade däruppe. Manhem var senast uppe i Superettan säsongen 2018/2019. Nu är det dags igen.

– Vi är otroligt nöjda att gå upp, och förhoppningsvis är vi ett så pass starkt lag nästa säsong att vi kan hänga oss kvar, säger lagledare Berggren Torell.

Manhems lag firar segern i SUperettankvalet mot Limhamns SK II. Foto: Privat

Kommer ni att förstärka laget?
– Av tradition håller vi Göteborgsklubbar inte på och värvar från varandra. Men flyttar det någon stark mästare till Göteborg så ring oss gärna en signal, säger Harald Berggren Torell.

För Uppsala Skolschacksällskap är det en ny situation att tampas i de högsta serierna. Och framtiden talar för klubben.

IM Aron Pasti vann på förstabordet för Uppsala Skolschacksällskap. Foto: Lars OA Hedlund

Hela sju av spelarna i segermatchen mot Burgsvik Alva SK är födda på 2000-talet, och sex av dessa är födda 2005 eller 2006: Oliver Nilsson, Axel Falkevall, Vidar Grahn, Anton Frank, Aron Pasti och Jung Hyun Seo.

Resultat

  • Burgsvik Alva–Uppsala SSS | 2½–5½
    IM Tommy Andersson–IM Aron Pasti | 0–1
    FM Mats Persson–FM Axel Falkevall | ½–½
    FM Viktor Forsberg–FM Vidar Grahn | ½–½
    FM Ilja Haitin–FM Joakim Nilsson | 1–0
    FM Jesper M Lauridsen–Jung Hyun Seo | 0–1
    Victor Larsson–CM Anton Frank | 0–1
    Mats Tuvesson–CM Carl-Fredrik Johansson | 0–1
    FM Björn Andersson–Oliver Nilsson | ½–½
  • Limhamns SK II–SS Manhem | 4–4
    IM Philip Lindgren–FM Alexander Ström-Engdahl | 1–0
    FM Osmani Peñalver–FM Mats Welin | 0–1
    FM Reynir Helgason–IM Rikard Winsnes | ½–½
    Amir Tadjerbashi–FM Joel Åkesson | ½–½
    Joel Hogeman–David Fendrich | ½–½
    Martin Ollén–Harald Berggren Torell | 0–1
    Joel Eklund–Stefan Karlsson | ½–½
    Carlos Törnberg–Gustav Lindholm | 1–0
  • Uppsala SSS och SS Manhem går upp i Superettan till nästa säsong.
Axel Falkevall och Oliver Nilsson var med och vann för Uppsala Skolschacksällskap. Foto: Lars OA Hedlund