Biel: Mamedyarov tar ledningen

Publicerad 27 juli, 2018 av Sverrir Thór

Världstrean Shakriyar Mamedyarov har tagit täten i superturneringen i Biel i Schweiz. I rond sex som spelades på fredagen mötte han tabelljumbon Nico Georgiadis och efter ett mittspel där Mamedyarov som svart pendlade mellan att ha ett litet initiativ och inte ha det gick hemmahoppet Georgiadis bort sig och Mamedyarov kunde bärga fullpoängaren och första platsen eftersom Magnus Carlsen inte fick mer än remi mot David Navara.

Navara kunde enkelt neutralisera Carlsen och spelet avvecklades snabbt till ett remiaktigt slutspel där Carlsen förvisso försökte skapa imbalanser men Navara kunde neutralisera allt och remin gick inte att undvika.

Maxime Vachier-Lagrave som har vaknat till efter en minst sagt blek inledning tog en övertygande seger över Peter Svidler i sjätte ronden och har nu vunnit två partier i rad. MVL är därmed ikapp Svidler och Navara i tabellen men har alltjämt en hel poäng upp till Carlsen på andra platsen.

Imorgon är spelarna lediga och nästa rond spelas på söndag.

Turneringshemsidan