SK Rockaden har fått upp ångan i Europacupen

Publicerad 25 oktober, 2025 av Ingemar Falk

Det har sett darrigt ut, men när Europacupen för klubblag gått in i slutfasen har SK Rockaden börjat samla poäng.

På fredagen var det inget snack om saken när tyska FC St. Pauli besegrades med hela 4,5–1,5. Lagets förstabordsspelare Erik Blomqvist är ännu utan förlust och står på starka 2679 i prestationsrating.

Erik Blomqvist. Arkivbild. Foto: Sveriges Schackförbund/Philemon Wehinger

På fredagen blev det den här vinsten för stormästare Blomqvist:

Med matchsegern är ordningen återställd inför lördagens sista rond. SK Rockaden kom till Rhodos som de högst rankade blågula laget och är nu också den högst placerade svenska klubben.

Med åtta poäng är SK Rockaden på 21:a plats och en topp 15-placering hägrar vid seger i slutrundan, och uppgiften ser inte omöjlig ut. På andra sidan bordet väntar grekiska Ippotis Rhodes chess club som är sämre seedat än Stockholmsklubben.

För ett par dagar sedan var Limhamns SK helt med i toppen. Men har sedan kammat noll mot starka lag och står kvar på 7 poäng. Klubben skuggas av Lunds ASK som också har 7 poäng nu. I morgon kan avgörs vilket som blir det bästa skånska laget i Europacupen.

Nils Grandelius klubb i Europacupen, gulsvarta Novy Bor är på femte plats inför sista ronden. Foto: Patricia Claros Aguilar/ECU

Hur ser det ut i toppen då? Jo, sju lag är med i medaljstriden, ett av dem är Novy Bor där Nils Grandelius spelar.

Ställning, öppna klassen

PlLag Po  TB 
1🇷🇴 SuperChess12185
2🇭🇺 Tuxera Aquaprofit11171
3🇲🇰 Alkaloid10190
4🇮🇱 Kfar Saba10180
5🇨🇿 Novy Bor10176
6🇦🇿 Vugar Gashimov10174½
7🇮🇱 Rishon Le Zion #110155
21🇸🇪 SK Rockaden I8102
32🇸🇪 Limhamns SK797
40🇸🇪 Lunds ASK775½
46🇸🇪 Wasa SK692
67🇸🇪 SK Rockaden II574½
En rond återstår. TB=Tiebreak, särskiljning: Olympiad-Sonneborn-Berger-Tie-Break without lowest result (Chennai)

Damklassen

Det blev en tuff smäll för Wasas damer mot grekiska Aris Thessalonikis på fredagen. Laget hade högre rankade spelare på samtliga bord, ändå blev det förlust med 1,5–2,5.

Det blir att bita ihop och försöka avsluta snyggt mot islänningarna på fredagen

  • Ställningen
    1) 🇲🇨 Cercle d’échecs, 12 p
    2) 🇷🇸 Sirmium Sremska Mitrovica, 10 p
    3) 🇳🇱 Gambit Bonnevoie, 8 p
    17) 🇸🇪 Wasa SK, 4 p